Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9216/050-000
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 socket, right angle; Spring 756-9216/050-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 socket, right angle; Spring 756-9216/050-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 28 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597523 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | ef33e5f5-5a92-4ed5-b567-339aab28fa38 |
| SCIP notification number (Belgium) | 1ca1483a-883d-4c4a-8b39-42e0e122b970 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e6462814-4bf8-411c-86fe-edc9b92232b3 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f7d9c7d1-817a-470d-bc8d-d9bcc6886621 |
| SCIP notification number (Denmark) | ad83b90b-b408-4731-bfe4-c09380bc0f04 |
| SCIP notification number (Finland) | 5b54cb5d-0d49-4919-af72-a1a120bd6c79 |
| SCIP notification number (France) | 5d2abcb1-a6ef-4d1d-b785-e15f260c4708 |
| SCIP notification number (Germany) | 3dd330be-43d4-47bb-96a2-fa6c89dd9c79 |
| SCIP notification number (Hungary) | 4713c47d-4ce1-46fe-a0af-968d39f3c852 |
| SCIP notification number (Italy) | 66aeb81b-a4a2-4e19-8fdb-74b864526109 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 2d54b208-d5cf-4a40-ba3f-5dd7d98092ea |
| SCIP notification number (Poland) | 24b96647-bf68-445c-815a-ad98769d3c6f |
| SCIP notification number (Romania) | 6c7a2692-6a56-424f-a608-902a86998a0a |
| SCIP notification number (Sweden) | 9d33270a-b0be-4358-8585-efffe5a78faf |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9216/050-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.