Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9216/040-000
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 socket, right angle; Screw 756-9216/040-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 socket, right angle; Screw 756-9216/040-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Screw clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.25 … 0.75 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 31 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597387 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 58fa55d1-1104-4d5d-988d-c61dd744d000 |
| SCIP notification number (Belgium) | 5afb6e98-086a-4994-bc4c-be2e1c0499d3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1ffdff1e-ec0e-439c-89fc-febd14517133 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9ca8b649-ad0c-44c6-8f4d-7376eb9a9366 |
| SCIP notification number (Denmark) | e487192a-1c22-4558-9b8c-d4f6a30dde72 |
| SCIP notification number (Finland) | da5bef6e-9f93-4994-9aa6-9bd6ff514c0b |
| SCIP notification number (France) | 0abeac9a-f5f1-44c3-9dcc-e66692817b94 |
| SCIP notification number (Germany) | 35de3e3d-7327-477d-b1cf-b2359a49ae71 |
| SCIP notification number (Hungary) | e6535da5-1d18-404d-b2aa-95e027609504 |
| SCIP notification number (Italy) | e6559507-97b4-454e-9694-a6cd83f7fd31 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0e75ffce-12c0-4225-928d-13482822a262 |
| SCIP notification number (Poland) | 177cdf6e-a8d2-4689-aa81-bdd369901ad2 |
| SCIP notification number (Romania) | b9405280-8898-4f7d-8343-384cd7aa6a1d |
| SCIP notification number (Sweden) | b70650bf-e407-482c-a547-4e42950dc2fe |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9216/040-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.