Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9213/050-000
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 socket, straight; Spring 756-9213/050-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 socket, straight; Spring 756-9213/050-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 25 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597295 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 7ed497a9-9bbc-44ae-86ab-c869b98ad0ae |
| SCIP notification number (Belgium) | 249d75c1-c317-4798-9b7f-24e432b71e13 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d1e6c060-2819-412d-819b-23850687b972 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 380bfb5a-5838-4727-8b80-9563421170d9 |
| SCIP notification number (Denmark) | 30eb33b8-4173-41de-b4d1-409d3f824a2f |
| SCIP notification number (Finland) | 2f47a40c-4ec4-4060-a926-cf098c34bc95 |
| SCIP notification number (France) | 75917cc1-b0ba-4314-b683-bdb89fe1f471 |
| SCIP notification number (Germany) | 8a70ce51-2306-4990-bc87-c8b3f7ff635f |
| SCIP notification number (Hungary) | 4ea26e2e-dbdd-474c-934d-9df628ce29af |
| SCIP notification number (Italy) | 704b6ed8-3bea-4193-8522-837618f36383 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0752c1a3-a97b-4440-bd47-ae749237a4e9 |
| SCIP notification number (Poland) | 3fb7eb9d-5d26-4c8b-a566-de919de81953 |
| SCIP notification number (Romania) | 5059404f-5f24-446d-80c8-c5095a124222 |
| SCIP notification number (Sweden) | 6dde60d2-5a38-4f00-af1f-5ad0bfab0bd2 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9213/050-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.