Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9213/040-000
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 socket, straight; Screw 756-9213/040-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 socket, straight; Screw 756-9213/040-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Screw clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.25 … 0.75 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 25 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597509 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | d2c67ad0-5566-4ec2-aede-737d03103428 |
| SCIP notification number (Belgium) | 851534b2-3059-4634-97ea-6b34d329ebf8 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2646b6df-d362-413c-867b-b7bb6fde1800 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 11ec33d0-c66b-4bdc-8a9d-77323c109742 |
| SCIP notification number (Denmark) | 84634e80-6aa1-42d6-9232-0d78727c5c33 |
| SCIP notification number (Finland) | a7d8479f-a3b7-469d-96df-70403615b545 |
| SCIP notification number (France) | 70113f32-5217-44fb-bcbf-1ad6f53f4519 |
| SCIP notification number (Germany) | c8d7499b-0822-4b4b-808e-cae962938dff |
| SCIP notification number (Hungary) | 30506325-c76e-4d9c-8996-f3cc6701af6e |
| SCIP notification number (Italy) | e2615cbd-41ec-4d21-8966-efc7a85d039c |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6d6d8389-c086-41b0-ac31-ab6e6677d690 |
| SCIP notification number (Poland) | 219b4daa-29e4-4c52-b7fe-efa57f7f76a7 |
| SCIP notification number (Romania) | 69b8c290-d55e-47c5-850d-fa4f1f6bbe4d |
| SCIP notification number (Sweden) | a696a2f2-4a85-4f4b-8e3a-addce65e4c93 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9213/040-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.