Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5517/040-020
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket; M12 Socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 2 | A-coded |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918994897 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | ef5a2abd-a9ce-432a-be5c-e996af16c6f1 |
| SCIP notification number (Belgium) | cd4df83a-6f8e-4c25-9465-08b3da9f9f1a |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 72f74441-5102-4f1d-b91b-29351577ec52 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 209d3ef9-29c8-4d35-9545-2da924a5fd46 |
| SCIP notification number (Denmark) | 70781f52-3afb-4eaa-8a8b-a37a53f71175 |
| SCIP notification number (Finland) | 34e810b3-8beb-46f1-997e-374d6bbcba31 |
| SCIP notification number (France) | c8a41a04-6861-406a-9f41-ccfb0f6e08b8 |
| SCIP notification number (Germany) | ae088562-9e90-42af-907f-01f2b13e80f6 |
| SCIP notification number (Hungary) | 77b8f843-f9b7-4788-b4fe-be6451a7c887 |
| SCIP notification number (Italy) | 3093c5b4-5722-4443-bcbe-c768e086d59b |
| SCIP notification number (Netherlands) | aecf892d-cab5-4904-9151-6d91ff468547 |
| SCIP notification number (Poland) | 78602f9d-192a-4b8f-8141-5db999ea5b80 |
| SCIP notification number (Romania) | aab76e9b-6678-4b6b-bbf7-b1fe6e3e3661 |
| SCIP notification number (Sweden) | 34fcc9f4-6555-4ec2-913f-b378dd4db726 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5517/040-020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.