Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5517/040-010
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket; M12 Socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 2 | A-coded |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918994880 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 67eb14c7-2268-43bd-a641-aa0f8ec9bbef |
| SCIP notification number (Belgium) | a8acbfa7-186d-4eb0-b475-cada003c95b4 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 3628e3bd-f104-48b0-8e81-7dd933129821 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 68ca1bf3-a487-45dc-99ed-72c7dc3bec2b |
| SCIP notification number (Denmark) | 8f6f9350-d905-4560-a050-430829a2dc3a |
| SCIP notification number (Finland) | 1e8cf518-41ee-43e8-b0c9-f39be5338045 |
| SCIP notification number (France) | 43a263f4-1276-4b7c-a435-fb6d3b3b9a9b |
| SCIP notification number (Germany) | 2f24d9e8-8e80-4e7c-8d8f-c7199be950e8 |
| SCIP notification number (Hungary) | 1f2af183-0eda-4b73-9656-d2a687217b46 |
| SCIP notification number (Italy) | e43d897f-ac1d-487b-bba2-83dff3b6c284 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f7d585f7-d8c9-45b1-85df-0995aecd3a55 |
| SCIP notification number (Poland) | 9f4d9830-392a-47b4-98a8-70d2a59fbe21 |
| SCIP notification number (Romania) | 6fb20af4-aa08-4782-8cf7-9aad980c5cdd |
| SCIP notification number (Sweden) | 1478e29f-a616-468a-8da5-48c454f06453 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5517/040-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.