Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5311/050-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 plug - free end |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454942120 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | e3bdf7bb-7036-4ad8-a74c-a019918fa824 |
| SCIP notification number (Belgium) | 82a42cd0-3a1b-46d5-8012-bf901fd1a73b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6b861051-b383-42fa-986b-1d22ebdecdae |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 2cd1b804-e0fe-4d27-81fd-5dfac93548ae |
| SCIP notification number (Denmark) | c0a84548-9cb9-4988-812b-205952ee57a5 |
| SCIP notification number (Finland) | c17eac7d-f697-4f5d-b4d6-c49447c9c4b5 |
| SCIP notification number (France) | 7a266d69-aa93-4ea6-9ef1-2a73541b2195 |
| SCIP notification number (Germany) | 055453fe-9c5e-4d19-bcc5-6b367dc1525d |
| SCIP notification number (Hungary) | 7d615d14-61ed-425d-8e60-6d4dd8e1d85e |
| SCIP notification number (Italy) | e91bb1fa-92d2-477f-ba5c-338d7114c5ab |
| SCIP notification number (Netherlands) | a407e5fb-ef0c-4ba5-9ff1-9f83383b5235 |
| SCIP notification number (Poland) | 4c77f2cb-5e54-4bf0-9412-0b289f8d1564 |
| SCIP notification number (Romania) | 34799791-4278-41a3-bb1e-01cbaf0125d9 |
| SCIP notification number (Sweden) | bfaafa47-47e6-4205-83c8-a436a057b1b0 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5311/050-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.