Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5311/040-100
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 plug - free end |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454942113 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 44e541ed-dcaa-4eab-ba44-e4c58251d6c7 |
| SCIP notification number (Belgium) | 1681aade-8369-42d0-96e6-66d7350d77ac |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6bf13a3b-6599-4542-9ec7-61d0c04dc039 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f58d0f2a-0992-4e45-a544-be0fc7c6e3b6 |
| SCIP notification number (Denmark) | 8760d0a6-a1d4-4a88-8f88-dd5d2c81a5a4 |
| SCIP notification number (Finland) | c7c72e23-6494-4cad-ad07-0f130a172aea |
| SCIP notification number (France) | 9bc7dc7a-9a49-4976-aea8-709b9238745b |
| SCIP notification number (Germany) | 025395c6-b7b6-456b-a3a2-955b6a1e77e8 |
| SCIP notification number (Hungary) | f802c668-cfd8-4d84-9f8e-9557b51fdd61 |
| SCIP notification number (Italy) | d102f9f9-45b8-4b82-92be-76c9aa3eb936 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6635f4b3-6da8-4529-986a-c77852335f63 |
| SCIP notification number (Poland) | 58578500-9412-4c83-8fd7-0e2ec00c6e16 |
| SCIP notification number (Romania) | efc685fa-62da-4902-ac80-b0dc1bf2ee78 |
| SCIP notification number (Sweden) | b73020b9-962b-4313-a592-6eed5b830151 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5311/040-100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.