Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5302/040-050
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending diameter (min.) | 3 |
|---|---|
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4044918974967 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 77fc5d92-4758-48f5-8dc9-24df4ede8723 |
| SCIP notification number (Belgium) | 91cad76b-1f0b-4c80-9ab8-d4952389076f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8186314d-33ca-46d2-a1cc-451ffa02e5ad |
| SCIP notification number (Czech Republic) | c4c15f1c-17e1-4f98-b90d-d9387c7102df |
| SCIP notification number (Denmark) | 7b213aaa-aff5-49aa-97e4-50fbd2ca97f2 |
| SCIP notification number (Finland) | fa492f8d-2fa7-49f0-abec-1324047c4a88 |
| SCIP notification number (France) | 1e0f37df-00ae-42d2-ad26-2c5b09662e69 |
| SCIP notification number (Germany) | 1746cd54-1d0c-4602-8238-7ecbfe01d806 |
| SCIP notification number (Hungary) | c41e7ab1-a77a-4e00-b57d-27333c52442b |
| SCIP notification number (Italy) | 9d6c1b62-3914-4a40-9561-df77be925531 |
| SCIP notification number (Netherlands) | e810d79c-b0bc-4b4a-937a-d3233ae1d3fb |
| SCIP notification number (Poland) | cad3de96-eb10-4c37-9e79-bc4f8cfaeae6 |
| SCIP notification number (Romania) | 9608a967-b268-4819-a802-f15d7667b19b |
| SCIP notification number (Sweden) | 97b85f6b-46c2-402a-9a44-eae8ae932cbe |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5302/040-050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.