Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5302/040-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4044918974950 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 51a5ef17-5729-446b-b9fa-a7ad32a29712 |
| SCIP notification number (Belgium) | 612abdae-7c06-46e3-a275-baefad448327 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5b8ff396-3a59-4d87-bc95-d73c997ec782 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 2743043f-1630-4d3b-8896-e2172bf8ad01 |
| SCIP notification number (Denmark) | ba5f6a3b-ef8f-4ef7-8aee-d2ddebdf05be |
| SCIP notification number (Finland) | 5980d720-e623-4df4-9784-aa3b5b433255 |
| SCIP notification number (France) | 92abcb8b-9994-4683-921a-20dc0896f1a9 |
| SCIP notification number (Germany) | f872c980-7a8b-4d50-bc33-0154f9ff0160 |
| SCIP notification number (Hungary) | 786ea86b-e7db-446d-97a4-633836285f7e |
| SCIP notification number (Italy) | 9d0d7c9e-f0ac-43bb-aff3-a977e76910ec |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9ed0d721-460f-48f8-b82e-0f461c6ecb7f |
| SCIP notification number (Poland) | b986c573-5f21-4357-b610-ad821bd06983 |
| SCIP notification number (Romania) | 6105c8e1-c31c-48ea-bc71-adc7608f4c89 |
| SCIP notification number (Sweden) | 0eec06a2-c84f-4b18-84cd-c41d572aa0c8 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5302/040-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.