Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5301/030-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4044918974875 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 3a473ade-0128-4ea3-a56e-8f6fee859aa9 |
| SCIP notification number (Belgium) | 8771bf24-6e7b-4a4e-bd4f-7b68525f1819 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 07bcc335-a6b7-4b70-a64a-7f6a7d6d2c4a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 922f225c-ee00-4be3-8a29-5e1b103d5696 |
| SCIP notification number (Denmark) | 10b89b33-a4ca-4cab-a9eb-373810cfceba |
| SCIP notification number (Finland) | 9fe5dd92-4ffa-4611-be11-de172f446640 |
| SCIP notification number (France) | 225e5e8f-c8ab-4f8b-873b-b6060f888bcb |
| SCIP notification number (Germany) | 55f88d32-cab7-4bed-a784-d963a0f03d4b |
| SCIP notification number (Hungary) | f05a8869-bcb4-4f3c-9c52-a128d3a86a94 |
| SCIP notification number (Italy) | aa87e57e-a148-4597-b6fc-6325e75e6df5 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 13841fc4-3c16-47c4-9c61-cc0d43d6e459 |
| SCIP notification number (Poland) | dcd911ff-4d23-480b-9aec-0e67c60c4c53 |
| SCIP notification number (Romania) | 27698687-3c31-4a24-ac63-b4e2f274c6cd |
| SCIP notification number (Sweden) | 88ab9f70-97b0-41c8-aedc-0d5c457c9817 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5301/030-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.