Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5102/030-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CZ |
| GTIN | 4044918973311 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 483208b0-c958-4f22-8924-b91ec3ec3ed2 |
| SCIP notification number (Belgium) | 00d4ea08-65a4-452d-b280-6641300715b2 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e93dbeee-8d32-4375-adc7-b573a76cfc07 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5326b54e-fa75-4da4-b08e-05c4faf37d47 |
| SCIP notification number (Denmark) | 792a24f2-0151-4809-932e-93f073ab81ac |
| SCIP notification number (Finland) | abdae9a8-b82c-4d6c-913a-bef03d14de23 |
| SCIP notification number (France) | efe4cc73-a89f-4f30-ac90-4d1114e9e05f |
| SCIP notification number (Germany) | 4885b0dd-71fd-4396-88b9-d1b5fe326e54 |
| SCIP notification number (Hungary) | b1ad8225-f784-426e-9e50-6696405a69b7 |
| SCIP notification number (Italy) | 14faac97-0b11-4eb8-adc9-9d829703ac9a |
| SCIP notification number (Netherlands) | cb7200ad-eb60-4e5d-a753-1776dfb0ab5f |
| SCIP notification number (Poland) | d5e107ee-2e01-4cf0-b967-10bdb0d96482 |
| SCIP notification number (Romania) | 740539ea-8c67-4289-8506-051864648e27 |
| SCIP notification number (Sweden) | a5563e51-b688-4d1c-870f-e03576cb575a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5102/030-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.