Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5101/030-100
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CZ |
| GTIN | 4045454941895 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 3653d290-02d6-4db5-9f01-28b1d8ad92f6 |
| SCIP notification number (Belgium) | fa42edb2-5557-4eed-b5df-3a8e99649cad |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 3875e5d1-b16f-4fe4-aefa-ab3e797e0352 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3547a2c6-7af9-47ea-9a15-1a92db3b4060 |
| SCIP notification number (Denmark) | c9e40764-4a51-4f30-a2f6-5e5fb39c7dc8 |
| SCIP notification number (Finland) | 8ed57ca0-8a61-44be-a3b6-edf20102eb85 |
| SCIP notification number (France) | 84297ac0-a9ab-401b-89e9-7309a0d7e0fa |
| SCIP notification number (Germany) | a9d5c177-6e41-4d4b-881e-924da40ddd6c |
| SCIP notification number (Hungary) | e6680b9e-0729-4fc5-94f9-2dc2bbfbdc72 |
| SCIP notification number (Italy) | 6f082360-c440-4681-a061-eb29b7885cba |
| SCIP notification number (Netherlands) | 72fb1f05-7780-41eb-baeb-795fc8f20f3f |
| SCIP notification number (Poland) | 76822fed-6d1b-4ad0-bd68-85d92cf6994e |
| SCIP notification number (Romania) | 75e5203f-ef0e-41bd-ae54-2565485e6d1b |
| SCIP notification number (Sweden) | af1f11ce-92e5-4551-97a2-3117697fb43a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5101/030-100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.