Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-653
The module’s built-in interface connects to any device equipped with an RS-485 serial interface.The interface operates in accordance with both TIA/EIA-485-A and DIN 66259 standards.The connected devic…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The module’s built-in interface connects to any device equipped with an RS-485 serial interface.The interface operates in accordance with both TIA/EIA-485-A and DIN 66259 standards.The connected device communicates directly with the control unit via the fieldbus coupler. The active communication channel works independently of the higher-level fieldbus system and allows full duplex operation up to 9600 baud.The RS-485 interface guarantees high interference immunity via electrically isolated signals.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Signal type | RS-422 / RS-485 |
|---|---|
| Transmission rate | 9.6 kBd |
| Bit transfer | ISO 8482 / DIN 66259 - 4 |
| Transmission channels | 1 TxD / 1 RxD, full-duplex |
| Line length | approx. 1000 m twisted pair |
| Data width | 1 x 24-bit input/output (3-byte user data); 1 x 8-bit control/status |
| Parity | None |
| Number of data bits | 8 |
| Number of stop bits | 1 |
| Buffer | 120-byte input / 16-byte output |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 65 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, B, D) green: Function, TxD, RxD |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.679 MJ |
| Weight | 40 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454565268 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 43201404 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 515526d4-4dc8-428b-9b90-38def62569b1 |
| SCIP notification number (Belgium) | 59fa7f5a-e199-42b2-8e54-3fd2bd86241b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f2b5af18-707e-4ba9-a10f-9fafb8ac48d9 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 99850655-ed35-4df2-8e78-c75f840cfabc |
| SCIP notification number (Denmark) | 75e1f966-cda3-418c-b22f-9e87ca2bf130 |
| SCIP notification number (Finland) | c43300df-ccd4-4294-86a6-beea2280d8a4 |
| SCIP notification number (France) | d9914229-f811-483f-879c-e6f53421a442 |
| SCIP notification number (Germany) | dd92e9a0-75be-4b16-b5d7-0067344af4e7 |
| SCIP notification number (Hungary) | f66ca830-eaf1-42a7-a57f-24ffc4a22d0a |
| SCIP notification number (Italy) | 1f279d8d-f4c1-4256-b29a-9a0f1fb4023b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 135adcde-1ecb-4aa6-a77e-b0b244cb8d5c |
| SCIP notification number (Poland) | 766db984-9520-4efd-ac9a-d932860fa123 |
| SCIP notification number (Romania) | a8d01af7-ac53-4798-95bf-61987a57a67b |
| SCIP notification number (Sweden) | 4b0ee2f6-52a3-4960-baa8-388434aa0d6e |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.