Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-653/003-000
The module’s built-in interface connects to any device equipped with an RS-485 serial interface.The interface operates in accordance with both TIA/EIA-485-A and DIN 66259 standards.The connected devic…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The module’s built-in interface connects to any device equipped with an RS-485 serial interface.The interface operates in accordance with both TIA/EIA-485-A and DIN 66259 standards.The connected device communicates directly with the control unit via the fieldbus coupler. The active communication channel works independently of the higher-level fieldbus system and allows full duplex operation up to 19200 baud.The RS-485 interface guarantees high interference immunity via electrically isolated signals.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Signal type | RS-422 / RS-485 |
|---|---|
| Transmission rate | 1.2 … 19.2 kBd (9600 baud (default setting)) |
| Bit transfer | ISO 8482 / DIN 66259 - 4 |
| Transmission channels | 1 TxD / 1 RxD, full-duplex |
| Line length | approx. 1000 m twisted pair |
| Data width | 1 x 24-bit input/output (3-byte user data); 1 x 8-bit control/status |
| Parity | None/Even, adjustable |
| Number of data bits | 7/8, adjustable |
| Number of stop bits | 1/2, adjustable |
| Buffer | 120-byte input / 16-byte output |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 65 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, B, D) green: Function, TxD, RxD |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.679 MJ |
| Weight | 39.1 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454565275 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101517 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | c423a2ac-0523-4b74-ac99-a657c366c7ae |
| SCIP notification number (Belgium) | 87f6a212-fc3b-44d7-a5ad-e1c9bcad1d12 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 674c9293-139f-423e-82f8-d3d312796ac2 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 4538e7b8-74f8-4134-9ee9-76790a7009f3 |
| SCIP notification number (Denmark) | e233f0ee-cba5-4190-ab7f-7d765e791a3b |
| SCIP notification number (Finland) | 67e7a70e-e65c-4ba0-98a3-5c82e8af532a |
| SCIP notification number (France) | 4b5936b7-3243-4ffa-98f9-4f64a31714d2 |
| SCIP notification number (Germany) | b3b0a3a8-30ed-453b-bcd1-089542dbc5d8 |
| SCIP notification number (Hungary) | 38c561be-d600-4a6a-a402-eaf430e29a62 |
| SCIP notification number (Italy) | 0d3442db-9f26-486b-ab0f-e8f442ae42d1 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9816e326-fc91-4701-8978-064d8970d69d |
| SCIP notification number (Poland) | c3946428-1b3a-4e80-891d-b811c83404ec |
| SCIP notification number (Romania) | 128edd72-9e6a-4ae9-8c11-87e676bc782a |
| SCIP notification number (Sweden) | c0ce39e7-b6ee-438a-985b-8db62d3c6c81 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.