Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-531/000-800
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.The module has four output channels and four 0 V outputs, providing a direct connection to fo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.The module has four output channels and four 0 V outputs, providing a direct connection to four 2-wire actuators.All outputs are short-circuit-protected.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of digital outputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Actuator connection | 4 x (2-wire) |
| Output characteristic | high-side switching |
| Output current per channel | 0.5 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Load type | Resistive, inductive, lamp load |
| Short-circuit current | 1.7 A |
| Reverse voltage protection | Yes |
| Switching frequency (max.) | 1 kHz |
| Inductive load switch-off energy dissipation (max.) | 0.3 J |
| Output data width (internal) max. | 4 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 10 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 30 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Interference-free with safety function | Yes |
| Indicators | LED (A-D) green: Status DO 1 … DO 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (outputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Output |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | pluggable |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.654 MJ |
| Weight | 40.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143069571 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | cd49c216-6434-46e1-a84d-6df4e2ccc93b |
| SCIP notification number (Belgium) | 66c6b895-5ef4-48cf-9bea-e8f7e6ff1eeb |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 58db7d3a-05f8-482f-a2c7-f8e11ab14b37 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 77b27e71-5b23-4ac5-9d09-6631f7cba0e5 |
| SCIP notification number (Denmark) | c1650d72-7cc9-4f5b-b1b2-82bd4a9ad290 |
| SCIP notification number (Finland) | 3908b7e7-c5c7-4800-adfc-2b87d33eebb6 |
| SCIP notification number (France) | 67399d23-18c0-40eb-ada5-9cf324f20a75 |
| SCIP notification number (Germany) | 4c594886-dc0c-4498-8eef-dcfe35f6ee3c |
| SCIP notification number (Hungary) | b1933a41-d7ef-4930-acb0-35f19441b982 |
| SCIP notification number (Italy) | 41410144-1cb6-421e-9ee1-f2379d841e12 |
| SCIP notification number (Netherlands) | cbb3cf75-efdf-490b-85ec-9b2ad01a5683 |
| SCIP notification number (Poland) | 46512470-0428-4ae7-805e-fd14f8fc90f9 |
| SCIP notification number (Romania) | f30f8d84-15df-4a00-bdb9-c35e610e8753 |
| SCIP notification number (Sweden) | ef69b452-b3ad-4070-a922-399c9f831b3c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-531/000-800” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.