Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-530
This digital output module features eight channels in a width of just 12 mm (0.47 inch). The module transmits control signals from an automation device to connected actuators.All outputs are short-cir…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital output module features eight channels in a width of just 12 mm (0.47 inch). The module transmits control signals from an automation device to connected actuators.All outputs are short-circuit-protected.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of digital outputs | 8 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 8 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Actuator connection | 8 x (1-wire) |
| Output characteristic | high-side switching |
| Output current per channel | 0.5 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Load type | Resistive, inductive, lamp load |
| Switching frequency (max.) | 2 kHz |
| Inductive load switch-off energy dissipation (max.) | 0.9 J |
| Output data width (internal) max. | 8 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 25 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 15 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-H) green: Status DO 1 … DO 8 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (outputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Output |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69 mm / 2.717 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 61.8 mm / 2.433 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.62 MJ |
| Weight | 41.6 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454686956 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 2b37684c-b6a4-4dc5-aa84-2980c8f2fd4a |
| SCIP notification number (Belgium) | c772f9b3-4c46-4410-949e-5558df414076 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c5ed0c0c-1adf-420f-8c04-f50c98033eb5 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1c7a7a80-a76f-46a5-9975-2214b3e1014a |
| SCIP notification number (Denmark) | b0f0dab6-3759-4217-9110-46348475e458 |
| SCIP notification number (Finland) | 5d5ae055-5a57-4e71-a6ef-c840f2982f73 |
| SCIP notification number (France) | 2fa76fdc-8155-426e-8bb4-6da134c891e1 |
| SCIP notification number (Germany) | b3bac173-c885-4d63-86a4-fd0d31755ba2 |
| SCIP notification number (Hungary) | bacd62b2-10e6-401f-9cc3-adf387b84c46 |
| SCIP notification number (Italy) | a4fcb676-860c-41d5-99c0-67c77abd0c4f |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0d527094-7645-4a8c-897d-32a8ac6e47f8 |
| SCIP notification number (Poland) | 958baacd-0f09-4437-b37f-7559f161eb32 |
| SCIP notification number (Romania) | b3836c70-6908-4c41-b80e-f3b809658331 |
| SCIP notification number (Sweden) | 6a55852f-3399-482f-a1ee-7ea3784b922d |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-530” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.