Fast delivery within 72 Hours
Wago 752-8400
The WAGO Edge Controller 400, with its multi-core CPU performance, is a flexible and open control platform for many applications. Applications in energy, industrial IoT and general automation can be f…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The WAGO Edge Controller 400, with its multi-core CPU performance, is a flexible and open control platform for many applications. Applications in energy, industrial IoT and general automation can be flexibly deployed using th Linux®-based ctrlX OS operating system with app technology.The WAGO Edge Controller 400 can be readily adapted to a specific task using app technology that is known from mobile phones. Apps for high-level languages, databases, IEC 61131 programming, EtherCAT®, visualization and many other functions are available.In addition to extensive diagnostic functions, the data layer is an important component of the WAGO Edge Controller 400. This data layer manages all information available on the controller and all apps can securely access this information. This data layer is thus the data backbone of the machine because all data is available to the applications transparently and in real-time.
Specification
Technical data
| Operating system | ctrlX OS |
|---|---|
| Processor | Zynq UltraScale+, 64 bits, 4 × ARM A53 |
| Main memory (RAM) | 2 GB, DRAM |
| Internal memory (flash) | 4 GB, eMMC |
| Non-volatile hardware memory | 128 kbyte |
| Type of memory card | microSD up to 32 GB (all guaranteed properties only valid with WAGO's memory card) |
| Interfaces (USB) | 1 x USB host, type C (USB2.0), maximum cable length: 3 m |
| Supply voltage | 24 VDC, SELV/PELV (18 … 31.2 V); (Includes all tolerances, including ripple); Internal fuse protection with eFuse, 1.5 A; Overvoltage protection: the fuse may trigger in case of overvoltage; Transient protection: suppressor diodes; Pulse load up to 1500 W; Voltage dips on power supply interfaces: PS1 < 1 ms, evaluation criterion A |
| Overvoltage category | 2 per IEC 60664-1 |
| Current consumption, typ. | 320 mA |
| Power consumption (typ.) (24 V) | 7.68 W |
| Isolation | 707 VDC (24 V supply to functional ground); 1200 VDC (24 V supply to XF10, XF50, XF51) |
Physical data
| Width | 42 mm / 1.652 inches |
|---|---|
| Height | 108.2 mm / 4.256 inches |
| Depth | 97.4 mm / 3.831 inches |
Material data
| Weight | 314 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +55 °C (up to 2000 m; -25 … +50 °C (2000 … 3000 m); -25 … +45 °C (3000 … 4000 m); -25 … +40 °C (4000 … 5000 m)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Protection type | IP20 |
| Note on protection type | not evaluated by UL |
| Protection class | III per DIN EN 61010-2-201 |
| Pollution degree | 2 per EN 61010-1; no condensation permissible |
| Operating altitude | 0 … 5000 m |
| Relative humidity | 5 … 85 % |
| Vibration resistance | Per DIN EN 60068-2-6; vibrations, sinusoidal in all 3 axes; 5 Hz to 8.4 Hz with 3.5 mm amplitude; 8.4 Hz to 150 Hz with 1g peak acceleration; broadband noise per DIN EN 60068-2-64; 5-20-150 Hz with 0.572g, 5 h per axis |
| Shock resistance | Per DIN EN 60068-2-27; Shock stress: shock resistance in all 3 axes 11 ms, semi-sinusoidal 15g |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966463057 |
| Customs tariff number | 84715000000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43211501 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001413 |
| ETIM 10.0 | EC001413 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.