Fast delivery within 72 Hours
Wago 752-8303/8000-002
Edge Controller; 2 x ETHERNET, 2 x USB, 1 x USB-C, HDMI, CAN, DI/DO, RS-232/485, Audio; Control 752-8303/8000-002
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Edge Controller; 2 x ETHERNET, 2 x USB, 1 x USB-C, HDMI, CAN, DI/DO, RS-232/485, Audio; Control 752-8303/8000-002
Specification
Technical data
| Communications | Web browser, Web browser (HTML5), Modbus TCP master/slave, Modbus (UDP), WagoAppPlcModbus Library, Modbus (RTU), WagoAppPlcModbus Library, ETHERNET, EtherNet/IPTM Adapter (slave), EtherNet/IPTM Scanner, CANopen, EtherCAT® Master, OPC UA Server/Client, OPC UA Pub/Sub (can be installed later), MQTT, RS-232 serial interface, RS-485 interface, BACnet/IP, requires an additional license, Telecontrol protocols, requires an additional license, MicroBrowser (including visualization of CODESYS V2.3), requires an additional license |
|---|---|
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, FTP, FTPS, HTTP, HTTPS, SSH |
| Visualization | Web-Visu, Target Visu |
| Operating system | Real-time Linux (with PREEMPT_RT patch) |
| Processor | ARM® Cortex® A9 Quad-Core 1.0 GHz |
| Programming environment | CODESYS V3.5, Firmware Release 24 or higher, e!COCKPIT (based on CODESYS V3) up to Firmware Release 22 |
| Transmission rate | ETHERNET: 10/100 Mbit/s; CAN: 1 MBd |
| Main memory (RAM) | 2 GB, DDR3 SDRAM |
| Internal memory (flash) | 4096 MB |
| Internal memory (flash) | 4 GB, eMMC |
| Non-volatile hardware memory | 128 kbyte |
| Memory expansion | microSD (max. 2 GB), microSDHC (max. 32 GB) |
| Interfaces (USB) | 2 x USB 2.0 socket, type A; 1 x USB OTG socket, type C |
| Onboard I/Os | 4 x DIO, configurable |
| Indicators | 3-color LED – red, green, blue; 4 x red/green LED |
| Supply voltage | 24 VDC, SELV (18 … 31.2 V); LPS; with reverse voltage protection |
| Input current (max.) (24 V) | 120 mA |
| Operating power | 2.9 W, without USB load; 9.4 W, with USB load |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | ETHERNET: 2 x RJ-45; CANopen: 1 x D-sub 9 plug; RS-232/-485 Interface: 1 x D-sub 9 socket |
|---|
Physical data
| Width | 65 mm / 2.559 inches |
|---|---|
| Height | 123 mm / 4.843 inches |
| Depth | 115 mm / 4.528 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Aluminum, powder-coated |
|---|---|
| Weight | 600 g |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -20 … +60 °C |
| Ambient temperature (storage) | -20 … +80 °C |
| Protection type | IP20 |
| Relative humidity (without condensation) | 90 % |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966108996 |
| Customs tariff number | 84714100000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43211501 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001413 |
| ETIM 10.0 | EC001413 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 752-8303/8000-002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.