Fast delivery within 72 Hours
Wago 751-9403
Compact Controller 100; 8DI 4DO 2AO 2NI1K/PT1K 1RS485 1DALI; 2 x ETHERNET; SD 751-9403
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Compact Controller 100; 8DI 4DO 2AO 2NI1K/PT1K 1RS485 1DALI; 2 x ETHERNET; SD 751-9403
Specification
Technical data
| Communications | Modbus (TCP, UDP), EtherCAT® Master, EtherNet/IPTM Adapter (slave), EtherNet/IPTM Scanner, Modbus RTU, OPC UA Server/Client, OPC UA Pub/Sub (can be installed later), MQTT, RS-485 interface, BACnet/IP, requires an additional license, Telecontrol protocols, requires an additional license, DALI-2 |
|---|---|
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
| Telecontrol protocols | IEC 60870 (additional license as slave or master), IEC 61850 (additional license as Client or Server), DNP3 (additional license as Slave or Master) |
| Visualization | Web-Visu |
| Operating system | Real-time Linux (with PREEMPT_RT patch) |
| CPU | 2 x Cortex A7; 650 MHz |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | CODESYS V3.5, Node RED |
| Configuration options | CODESYS V3.5, Ethernet Settings, Web-Based Management, WAGOupload, WAGO Solution Builder |
| Transmission rate | 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Twisted pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; 100 m maximum cable length |
| Main memory (RAM) | 512 MB |
| Internal memory (flash) | 4096 MB |
| Non-volatile hardware memory | 128 kbyte |
| Program memory | 32 MB |
| Data memory | 128 MB |
| Non-volatile software memory | 128. kbyte |
| Type of memory card | microSD up to 32 GB (all guaranteed properties only valid with WAGO's memory card) |
| Memory card slot | Push-push mechanism |
| Indicators | LED (SYS, RUN), red/green: System status; LED (USR), red/green: User-programmable status (accessible via CODESYS library); LED (μSD), orange: microSD card status; LED (LNK/ACT), green: Network connection status via ports 1 … 2; LED (DI1 … 8), green: Status of inputs; LED (DO1 … 8) green: Status of inputs and outputs |
| Control Elements | Operating mode switch (RUN, STOP, RESET); reset button |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-15 … +20 %); Via wiring interface (picoMAX® 3.5; Push-in CAGE CLAMP® connection) |
| Current consumption (system) max. | 500 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); Via wiring interface (picoMAX® 3.5; Push-in CAGE CLAMP® connection) |
| <p>Field current consumption max. (digital outputs) U<sub>in</sub>+</p> | 2,000 mA |
| Isolation | 1250 V (DC 1 min., between system and field level (digital outputs)) |
DALI Interface
| Device specification | DALI-2 specification: DIN IEC 62386 |
|---|---|
| Device-specific | Current consumption from DALI bus: 10 mA |
| Supply voltage | extern |
| Topology | Number of control gears/control devices (DALI): 64 control gears + 64 control devices (addressable) |
| Transmission channel | 1 |
Technical Data (Inputs/Outputs) - Digital inputs
| Number of digital inputs | 8 |
|---|---|
| Input characteristic | Type 3 (per EN 61131-2) |
Technical Data (Inputs/Outputs) - Digital outputs
| Number of digital outputs | 4 |
|---|---|
| Output current (per channel) | 500 mA (DC) |
| Output current | short-circuit-protected |
Technical Data (Inputs/Outputs) - Analog outputs
| Number of analog outputs | 2 |
|---|---|
| Resolution of analog outputs | 12 Bit |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 5 kΩ |
Technical Data (Inputs/Outputs) - RTD inputs
| Number of measurement inputs | 2 |
|---|---|
| Temperature range | −60 … 350 °C, Pt1000, Ni1000 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45; RS-485 interface: 1 x Female connector, 4-pole; Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 1 x Female connector, 2-pole; Push-in CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 2 x Female connector, 10-pole; Push-in CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 108 mm / 4.252 inches |
|---|---|
| Height | 90 mm / 3.543 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 55 mm / 2.165 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate, polyamid |
|---|---|
| Weight | 231.7 g |
| Conformity marking | CE; UKCA |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | any |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 1g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966687873 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 751-9403” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.