Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-8302
The PFC300 Controller is a compact controller designed for the modular WAGO I/O System. In addition to network and fieldbus interfaces, it supports digital and analog modules as well as specialty modu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The PFC300 Controller is a compact controller designed for the modular WAGO I/O System. In addition to network and fieldbus interfaces, it supports digital and analog modules as well as specialty modules from the 750/753 Series.Two Ethernet interfaces with an integrated switch enable line topology wiring or communication across two separate networks in distinct modes.An integrated Webserver provides user configuration options, while displaying PFC300 status information.In addition to the process industry and building automation, typical applications for the PFC300 include standard machinery and equipment control – such as packaging, bottling, and manufacturing systems, as well as textile, metal, and wood processing machines. Key Benefits:Programmable per IEC 61131-3Programmable via CODESYS V3.5Direct connection of WAGO I/O Modules2 x ETHERNET (configurable), RS-485Operating system: Linux with PREEMPT_RT patchConfiguration via CODESYS or Web-Based Management user interfaceMaintenance-free
Specification
Technical data
| Communications | Fieldbuses integrated in CODESYS:, Telecontrol protocols, requires an additional license, Fieldbuses integrated into CODESYS:, Modbus TCP master/slave, Modbus (UDP), WagoAppPlcModbus Library, Modbus (RTU), WagoAppPlcModbus Library, EtherNet/IPTM Adapter (slave), EtherNet/IPTM Scanner, EtherCAT® Master, PROFINET Controller (limited), OPC UA Server/Client, OPC UA Pub/Sub (can be installed later), ETHERNET, RS-485 interface, MQTT |
|---|---|
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, SFTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
| Telecontrol protocols | IEC 60870 (additional license as slave or master), IEC 61850 (additional license as Client or Server), DNP3 (additional license as Slave or Master) |
| Visualization | Web-Visu |
| Operating system | Real-time Linux (with PREEMPT_RT patch) |
| CPU | Dual Core Cortex A53 1.4 GHz |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | Includes the following CODESYS features: MULTICORE, WebVisu, IIoT Libraries license, OPC UA PUB/SUB license, CODESYS V3.5, Includes the following CODESYS features: MULTICORE, WebVisu, License for IIoT Libraries, License for OPC UA PUB/SUB |
| Configuration options | CODESYS V3, WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management, CODESYS Library |
| Transmission rate | 100/1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Twisted Pair S-UTP; 100 Ω; CAT 5e; 100 m maximum cable length |
| Main memory (RAM) | 2 GB, LPDDR.4 RAM |
| Internal memory (flash) | 32 GB, eMMC flash |
| Non-volatile hardware memory | 128 kbyte |
| Program memory | 32 MB |
| Data memory | 512 MB |
| Non-volatile software memory | 128. kbyte |
| Type of memory card | SD, SDHC and SDXC (all guaranteed properties only valid with the WAGO memory card) |
| Memory card slot | Push-push mechanism; cover lid (sealable) |
| Number of modules per node (max.) | 250 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (internal) max. | 1000 words/1000 words |
| Input and output process image (Modbus®) max. | CODESYS V3: 32000 words/32000 words |
| Indicators | LED (SYS, RUN, I/O, U1 … U7) red/green/orange: Status of system, program, local data bus, status programmable by user (can be used via CODESYS library); LED (A, B) green: Status of system power supply, field supply |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 550 mA |
| Total current (system supply) | 1,700 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Isolation | 500 VDC system/field |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45; Modbus RTU: 1 x D-sub 9 socket; RS-485 interface: 1 x D-sub 9 socket |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x USB-C 2.0 |
Physical data
| Width | 78.6 mm / 3.094 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 64.7 mm / 2.547 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 2.145 MJ |
| Weight | 207.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -25 … +60 °C |
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | Per EN 61000-6-2, marine applications pending |
| EMC emission of interference | Per EN 61000-6-3, marine applications pending |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966650594 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.