Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-830
The 750‐830 BACnet/IP Controller connects the WAGO I/O System to the BACnet protocoland supports the B‐BC BACnet device profile per DIN EN ISO 16484‐5.The controller provides the three following funct…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 750‐830 BACnet/IP Controller connects the WAGO I/O System to the BACnet protocoland supports the B‐BC BACnet device profile per DIN EN ISO 16484‐5.The controller provides the three following functionalities:1. Native server: For each channel, appropriate BACnet objects are generated automatically for the digital/analog input and output modules that are connected to the controller.2. Application server: Other supported BACnet objects can be created via IEC -61131‐3 programming environment.3. Application client: Using the client functionality, objects and their properties can be accessed by other BACnet devices. Access to BACnet/IP networks is provided by the controller’s RJ-45 interface.The integrated RS-232 interface communicates with external devices. The controller can also be addressed as a MODBUS RTU slave via RS-232 interface.The 750-830 Controller’s application programming is IEC 61131-3 compliant.It is capable of multitasking, has a battery-backed, real-time clock and is based on a 32-bit CPU.HTML pages can be generated on an internal server for Web-based applications.Start-up and configuration of the BACnet networks is performed using the WAGO BACnet Configurator’s Windows software.
Specification
Notes
| Note | The WAGO BACnet Configurator can be downloaded for free at www.wago.com. |
|---|
Technical data
| Communications | BACnet/IP, Modbus (TCP, UDP), ETHERNET, RS-232 serial interface |
|---|---|
| ETHERNET protocols | HTTP, BootP, DHCP, DNS, SNTP, FTP, SNMP, SMTP |
| Visualization | Web-Visu |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, BACnet Configurator, Web-Based Management |
| Network length (max.) | limited by IEEE 802.3 specification |
| Transmission rate | BACnet/IP: 10/100 Mbit/s; Serial interface: 9.6 … 115.2 kBd |
| Bus segment length (max.) | BACnet/IP: 100 m; Serial interface: 15 m |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | BACnet/IP: S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; Serial interface: Shielded Cu cable 2 (4) x 0.25 mm² |
| Internal memory (flash) | 4.5 MB |
| Program memory | 512 KB |
| Data memory | 256 KB |
| Non-volatile software memory | 24 kbyte |
| Memory for fieldbus input variables (max.) | 512 Byte |
| Memory for fieldbus output variables (max.) | 512 Byte |
| Number of modules per node (max.) | 250 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (fieldbus) max. | 1953.125 bytes/1953.125 bytes |
| Device-specific | BACnet device profile: B-BC (BACnet building controller); BACnet revision: 1.7; BACnet implementation per EN ISO 16484-5 =ANSI/ASHRAE 135-2004 |
| Indicators | LED (LINK/ACT) green: Network connection; LED (BT, MS, NS) red/green: Status of BACnet, node, network; LED (I/O, USR) red/green/orange: Local data bus status, status programmable by user; LED (A, B) green: System power supply status, field supply |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 500 mA |
| Power supply efficiency (typ.) at nominal load (24 V) | 87 % |
| Current consumption (5 V system supply) | 300 mA |
| Total current (system supply) | 1,700 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Isolation | 500 V system/field |
| WSPCert certification | ISO 16484-5:2010 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | BACnet/IP: 1 x RJ-45; Modbus (TCP, UDP): 1 x RJ-45; RS-232 serial interface: 1 x D-sub 9 socket |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 50.5 mm / 1.988 inches |
|---|---|
| Height | 71.1 mm / 2.799 inches |
| Depth | 100 mm / 3.937 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 3.406 MJ |
| Weight | 192.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454636401 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
| End of Sale | 2019-06-30 |
| End of Production | 2019-07-05 |
| End of Delivery | 2019-07-15 |
| End of Service and Repair | 2021-06-29 |
| Support period for security updates | 2024-08-15 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1, 7440-43-9, 79-94-7, 80-43-3 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Cadmium, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3), Peroxide, bis(1-methyl-1-phenylethyl) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | dd8331d2-a516-42f3-b10b-adac42811586 |
| SCIP notification number (Belgium) | 35f6e720-fbb2-43fa-b766-e7880497cb65 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 694d7bd5-6d04-47e9-8b56-1cf10d634acb |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d85c0b64-8196-4fb0-961f-d6fd810f9907 |
| SCIP notification number (Denmark) | 2a29206b-8183-4211-b7f0-40d092ceb40f |
| SCIP notification number (Finland) | e11d0668-bcef-4ba0-b2c9-eb11897b6f23 |
| SCIP notification number (France) | 76b69654-80b0-4f17-bb6f-dc2f33f7f00e |
| SCIP notification number (Germany) | 4a09ba52-4d43-474d-9af6-2d35189c2e22 |
| SCIP notification number (Hungary) | 9e1718e6-382e-44df-b70e-a8dada131d2c |
| SCIP notification number (Italy) | a1aefffe-549c-4994-b659-14d27bc5a5a7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a58ade70-5c7c-4b49-b696-7b744eb26b5c |
| SCIP notification number (Poland) | 6c7ac4ee-ce30-4c94-aad3-edfb56347796 |
| SCIP notification number (Romania) | 7e67b2b8-de28-4d7b-83c6-6b5a93c9d025 |
| SCIP notification number (Sweden) | f7fb0133-70f0-4dc1-9e49-a9ef3473181f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.