Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-829
The BACnet MS/TP Controller (750-829) connects the WAGO I/O System to the BACnet protocol and supports the B‐BC BACnet device profile per DIN EN ISO 16484‐5. It communicates with other BACnet devices…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The BACnet MS/TP Controller (750-829) connects the WAGO I/O System to the BACnet protocol and supports the B‐BC BACnet device profile per DIN EN ISO 16484‐5. It communicates with other BACnet devices via BACnet MS/TP.The controller provides the three following functionalities:1. Native server: For each channel, appropriate BACnet objects are generated automatically for the digital and analog I/O modules that are connected to the controller.2. Application server: Other supported BACnet objects can be created via IEC 61131‐3 programming environment and made available to a BACnet network.3. Application client: Using the client functionality, objects and their properties can be accessed by other BACnet devices.The IEC 61131-3 programmable controller is multitasking-capable and features a capacitor-backed RTC. The ETHERNET service interfaces can be used for IEC downloads, for example. Furthermore, two ETHERNET interfaces and an integrated switch allow the ETHERNET fieldbus to be wired in a line topology. eliminating the need for additional network devices, such as switches or hubs. Both interfaces support autonegotiation and Auto-MDI(X). An integrated Webserver provides configuration options to the user, while displaying the controller’s status information. The Webserver cannot be used via BACnet MS/TP.For initial start-up, access to the Web-Based Management (WBM) via standard Web browser is required to set the baud rate and activate the MS/TP fieldbus. Further configuration and commissioning is performed via WAGO BACnet Configurator’s Windows software (V1.8 or higher) and requires an additional BACnet router within the network.The Protocol Implementation Statement (PICS) contains all supported objects, services and properties. The controller supports a maximum of 250 BACnet objects. A slide switch enables the switching on of a terminating resistor together with the BIAS network on the RS-485 interface.
Specification
Notes
| Note | The WAGO BACnet Configurator can be downloaded for free at www.wago.com. |
|---|
Technical data
| Communications | BACnet MS/TP, Modbus (TCP, UDP), ETHERNET |
|---|---|
| ETHERNET protocols | HTTP, BootP, DHCP, DNS, SNTP, FTP, SNMP, SMTP |
| Visualization | Web-Visu |
| CPU | 32 bits |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, BACnet Configurator, Web-Based Management |
| Network length (max.) | limited by IEEE 802.3 specification |
| Transmission rate | BACnet MS/TP: 38.4 kBd9600, 19200, 38400*, 57600, 76800, 115200 baud (per BACnet standard); * Factory setting; ETHERNET:10/100 Mbit/s |
| Bus segment length (max.) | BACnet MS/TP: 1200 m; Depends on baud rate/cable (per BACnet standard) 1200 m at ≤ 76800 baud; 1000 m at > 76800 baud; ETHERNET: 100 m |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | ETHERNET: Twisted Pair S-UTP, STP; 100 Ω; Cat. 5e |
| Program memory | 1024 KB |
| Data memory | 1024 KB |
| Non-volatile software memory | 32 kbyte |
| Memory for fieldbus input variables (max.) | 512 Byte |
| Memory for fieldbus output variables (max.) | 512 Byte |
| Number of modules per node (max.) | 99 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (fieldbus) max. | 1020 words/1020 words |
| Device-specific | BACnet device profile: B-BC (BACnet building controller); BACnet revision: 1.7 |
| Powerfail RTC buffer | 6 days (min.) |
| Indicators | LED (LINK/ACT) green: Network connection via ports 1 … 2; LED (MS/BT, NS) red/green: Status of node/BACnet, network; LED (I/O, USR) red/green/orange: Local data bus status, status programmable by user; LED (A, B) green: Status of system power supply, field supply |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 500 mA |
| Power supply efficiency (typ.) at nominal load (24 V) | 90 % |
| Current consumption (5 V system supply) | 450 mA |
| Total current (system supply) | 1,700 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Isolation | 500 V system/supply; BACnet MS/TP: 1500 V (per BACnet standard) |
| WSPCert certification | in Vorbereitung |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | BACnet MS/TP: 1 x Male connector; 4-pole; Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection type | Communication/fieldbus: BACnet MS/TP |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 61.5 mm / 2.421 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 64.7 mm / 2.547 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 2.314 MJ |
| Weight | 168.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143235310 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 693-98-1, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 2-methylimidazole, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e4ed94cb-c666-46e7-9f36-4aa8afba5209 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 92245d93-5f22-4f22-8006-53bbb3a657bd |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.