Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-823
This controller can be used as a programmable controller within EtherNet/IP networks in conjunction with the WAGO I/O System. The controller detects all connected I/O modules and creates a local proce…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This controller can be used as a programmable controller within EtherNet/IP networks in conjunction with the WAGO I/O System. The controller detects all connected I/O modules and creates a local process image. This process image may include a mixed arrangement of analog (word-by-word data transfer) and digital (bit-by-bit data transfer) modules.Two ETHERNET interfaces and an integrated switch allow the fieldbus to be wired in a line topology, eliminating the need for additional network devices, such as switches or hubs. Both interfaces support autonegotiation and Auto-MDI(X).The DIP switch configures the last byte of the IP address and may be used for IP address assignment.The controller is designed for fieldbus communication in EtherNet/IP networks. It also supports a wide variety of standard ETHERNET protocols (e.g., HTTP(S), BootP, DHCP, DNS, SNTP, (S)FTP, SNMP).An integrated Webserver provides user configuration options, while displaying the controller’s status information. The IEC 61131-3 programmable controller is multitasking-capable.
Specification
Technical data
| Communications | EtherNet/IPTM, EtherNet/IPTM |
|---|---|
| ETHERNET protocols | HTTP(S), BootP, DHCP, DNS, SNTP, FTP(S), SNMP |
| Visualization | Web-Visu |
| CPU | 32 bits |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management, CODESYS Library |
| Transmission rate | 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Twisted Pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; 100 m maximum cable length |
| Transmission performance | Class D per EN 50173 |
| Program memory | 2 MB |
| Data memory | 2 MB |
| Non-volatile software memory | 32 kbyte |
| Number of modules per node (max.) | 250 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (fieldbus) max. | 1020 words/1020 words |
| Indicators | LED (LINK/ACT) green: Network connection via ports 1 … 2; LED (MS, NS) red/green: Status of node, network; LED (I/O, USR) red/green/orange: Local data bus status, status programmable by user |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 300 mA |
| Power supply efficiency (typ.) at nominal load (24 V) | 90 % |
| Current consumption (5 V system supply) | 390 mA |
| Total current (system supply) | 700 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | EtherNet/IPTM: 2 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 49.5 mm / 1.949 inches |
|---|---|
| Height | 96.8 mm / 3.811 inches |
| Depth | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 64.7 mm / 2.547 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 1.045 MJ |
| Weight | 105.3 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143889094 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 40f02b84-5fb6-412b-b6fe-241b57afb534 |
| SCIP notification number (Belgium) | 089d5392-a1f1-4998-abac-894746f1249b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 703505ed-e676-4743-b262-4e0fe94c7c2f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b52762cb-4475-4986-acdf-bcefceebc678 |
| SCIP notification number (Denmark) | c8765e2c-1acb-4ef4-a5ed-ed288f06e249 |
| SCIP notification number (Finland) | 76f825cc-3a78-4bd6-b9cb-c079c525f8db |
| SCIP notification number (France) | 19273f97-8936-45f0-a366-827e2f7bbfc1 |
| SCIP notification number (Germany) | d9e19594-2084-4463-8510-49e11d0f19a8 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3dee46c0-ca84-4147-ad4d-3d52006d944b |
| SCIP notification number (Italy) | 7386b636-6dea-4575-a6a5-cf20c5aebf0a |
| SCIP notification number (Netherlands) | bf35946a-465a-4b96-91b5-b03dfbea85ea |
| SCIP notification number (Poland) | 16d6d7fd-46aa-4ac8-80fc-cfd718564659 |
| SCIP notification number (Romania) | dc621617-2003-4cd6-8637-8405c0dd2e6c |
| SCIP notification number (Sweden) | 0d36f0ee-873e-48c0-9d8e-b0b73df45c81 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.