Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-455/020-000
This analog input module processes standard 4–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The i…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes standard 4–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The input channels of the module have a common ground potential.The module provides a 24 V power supply for a direct connection to 2-wire sensors.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 4 … 20 mADC |
| Sensor connection | 4 x (2-wire) |
| Input voltage (max.) | 32 V |
| Signal characteristics | Single-ended |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Input resistance (max.) | 100 Ω |
| Data width | 4 x 16-bit data; 4 x 8-bit control/status (optional) |
| Conversion time (typ.) | 10 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 65 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) red: Error AI 1 … AI 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.713 MJ |
| Weight | 50 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143234665 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101503 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 8763048f-a4ff-426e-81b2-00c5f7cc86f1 |
| SCIP notification number (Belgium) | 7084a166-f212-48d2-ad99-76677d580622 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c202da74-c9a0-4441-af7a-6936ca372a4f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5f5f8e77-d5a1-4090-b5b4-4e51077b5980 |
| SCIP notification number (Denmark) | 08241b48-5182-45f4-ae1e-d1afdb7e4074 |
| SCIP notification number (Finland) | 308f76aa-071e-4784-ad6f-3bc0e5a1c550 |
| SCIP notification number (France) | f79fa431-30ea-4445-a1d1-1d8b9e39298e |
| SCIP notification number (Germany) | 2521c478-6d30-4ae9-a872-5dcf6f0e1d38 |
| SCIP notification number (Hungary) | 5a6734db-290e-4c39-95a6-41e6a0e50be8 |
| SCIP notification number (Italy) | eadbeaad-6922-4513-8a31-fb291a2eeefa |
| SCIP notification number (Netherlands) | f0c0e1cb-c372-4525-9856-f1140a09a5fb |
| SCIP notification number (Poland) | dc63edb2-95c5-4c34-8aa5-b2566392fee3 |
| SCIP notification number (Romania) | d1a76fdb-7a3d-4ceb-b993-0c0f77100e4d |
| SCIP notification number (Sweden) | c573a1fa-0371-4a68-b00b-60272e8c5b82 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-455/020-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.