Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-8012
Interface module for system wiring; with solder pin; Male connector; 15-pole; 4-channel analog input or output; 4-wire; PCB terminal blocks; in mounting carrier 704-8012
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; with solder pin; Male connector; 15-pole; 4-channel analog input or output; 4-wire; PCB terminal blocks; in mounting carrier 704-8012
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 4-channel analog input or output |
|---|---|
| Circuit type | 2-wire connection, 4-wire connection |
| Operating voltage | ≤ 48 VDC |
| Limiting continuous current | 1 A |
| Internal fuse | Supply: 2 A |
| Specialty functions | With disconnect/test terminal blocks, with disconnect/test terminal blocks |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 331-7KB02-0AB0, 6ES7 331-7KB81-0AB0, 6ES7 331-7RD00-0AB0, 6ES7 332-5HB01-0AB0, 6ES7 332-5HB81-0AB0, 6ES7 332-5HD01-0AB0, 6ES7 332-7ND02-0AB0 |
|---|---|
| Siemens S7-1500 | 6ES7 531-7QD00-0AB0, 6ES7 532-5HD00-0AB0, 6ES7 532-5ND00-0AB0 |
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 ALG220, IC693 ALG221 |
|---|
Compatibility - Schneider
| Schneider Modicon TM3 | TM3 AI2H(G), TM3 AI4(G), TM3 AQ2(G), TM3 AQ4(G), TM3 TI4(G), TM3 TM3(G) |
|---|---|
| Schneider Modicon M340 | BMX AMI 0410, BMX AMO 0210, BMX AMO 0410 |
| Schneider Modicon Quantum | 140 ACO 020 00 |
| Schneider TSX | TSX AEY 414, TSX ASY 410, TSX ASZ 200, TSX ASZ 401 |
Compatibility - Rockwell
| Rockwell Compact Logix | 1769 - IF4, 1769 - IF4I, 1769 - IF8, 1769 - OF2, 1769 - OF4, 1769 - OF4CI, 1769 - OF4VI |
|---|---|
| Rockwell Control Logix | 1756 - OF4 |
Compatibility - WAGO
| WAGO I/O System 753 | 753-453 (x1), 753-455 (x1), 753-457 (x1), 753-459 (x1), 753-553 (x1), 753-555 (x1), 753-557 (x1), 753-559 (x1) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | D-subminiature male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 15 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 8 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 742 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Design | PCB terminal blocks (double-row) |
|---|---|
| Pole number | 16 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 4
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 6 |
| Connection type | Power supply |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 66 mm / 2.598 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 50 mm / 1.969 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 1.578 MJ |
|---|---|
| Weight | 131 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| Product Group | 30 (WAGO France) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | FR |
| GTIN | 4050821115441 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-8012” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.