Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-5094
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; 16-channel relay output; 1 make contact; with disconnect terminal block and fuse; without relay; in moun…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; 16-channel relay output; 1 make contact; with disconnect terminal block and fuse; without relay; in mounting carrier 704-5094
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 16-channel relay output |
|---|---|
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
| Operating voltage range | ±10 % |
| Number of make/switch-on contacts | 1 |
| Limiting continuous current | 2 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC; 48 VDC |
| Switching power (resistive) max. | AC 500 VA; DC 50 W |
| Status indicator | Green LED (channel), Yellow LED (power supply) |
| Internal fuse | Supply: 1 A; Relay output: 2 A |
| WAGO Basic Relay | 788-154 |
| Specialty functions | With disconnect/test terminal blocks, With output fuse, Without basic relay |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 313-5BE01-0AB0, 6ES7 313-5BG04-0AB0, 6ES7 313-6BE01-0AB0, 6ES7 313-6BF03-0AB0, 6ES7 313-6CE01-0AB0, 6ES7 313-6CF03-0AB0, 6ES7 314-6BF01-0AB0, 6ES7 314-6BG03-0AB0, 6ES7 314-6CF01-0AB0, 6ES7 314-6CG03-0AB0, 6ES7 322-1BH01-0AA0, 6ES7 322-1BH10-0AA0, 6ES7 322-1BH80-0AA0, 6ES7 322-1BL00-0AA0, 6ES7 322-1BP00-0AA0, 6ES7 322-1EH01-0AA0, 6ES7 322-8BH01/8BH10-0AB0, 6ES7 323-1BL00-0AA0 |
|---|---|
| Siemens S7-400 | 6ES7 422-1BL00-0AA0 |
| Siemens S7-1500 | 6ES7 511-1CK00-0AB0, 6ES7 512-1CK00-0AB0, 6ES7 522-1BH00-0AB0, 6ES7 522-1BH01-0AB0, 6ES7 522-1BH10-0AA0, 6ES7 522-1BL00-0AB0, 6ES7 522-1BL01-0AB0, 6ES7 522-1BL10-0AA0, 6ES7 522-1BP00-0AA0, 6ES7 523-1BL00-0AA0 |
| Siemens ET200SP | 6ES7 132-6BH00-0AA0, 6ES7 132-6BH00-2AA0, 6ES7 132-6BH01-0BA0, 6ES7 132-6BH01-2BA0 |
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 MDL740, IC693 MDL742, IC693 MDL753 |
|---|---|
| GE Fanuc RX3i | IC694 MDL753 |
Compatibility - Schneider
| Schneider Modicon TM3 | TM3 DQ16T(G), TM3 DQ16TK, TM3 DQ32TK |
|---|---|
| Schneider Modicon M340 | BMX DDO 1602, BMX DDO 3202K, BMX DDO 6402K, BMX DDM 3202K |
| Schneider Modicon Quantum | 140 DDO 353 00, 140 DDO 353 01, 140 DDO 364 00, 140 DVO 853 00 |
| Schneider TSX | TSX DSY 16T2, TSX DSY 32T2K, TSX DSY 64T2K, TSX DMY 28FK, TSX DMY 28RFK |
| Schneider Twido | TM2 DDO 16TK, TM2 DDO 32TK |
Compatibility - Rockwell
| Rockwell Compact Logix | 1769 - OB16, 1769 - OB16P, 1769 - OB32, 1769 - OB32T |
|---|---|
| Rockwell Control Logix | 1756 - OB16E, 1756 - OB32 |
Compatibility - Omron
| Omron CJ1W | CJ1W-MD232, CJ1W-OD212, CJ1W-OD232, CJ1W-OD262 |
|---|
Compatibility - WAGO
| WAGO I/O System 750 | 750-1500 |
|---|---|
| WAGO I/O System 753 | 753-530 (x2) |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 20 |
| Connection type | System |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 32 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 742 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 8 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 4
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Connection type | Power supply |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 240 mm / 9.449 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 55 mm / 2.165 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 3.044 MJ |
|---|---|
| Weight | 421.7 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966078985 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121521 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 08a73777-ae65-448d-8948-cb73f90a6269 |
| SCIP notification number (Belgium) | 48f7c16f-e790-478a-80a1-fed998e0bdac |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 077ebbe2-27d3-4228-b0d7-e052513ebc61 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 07356ce9-bff4-4a21-ba7d-700cffe17e66 |
| SCIP notification number (Denmark) | 2990a23d-3a1e-4dc0-ad58-3c93d94193e1 |
| SCIP notification number (Finland) | 09225b6d-3b50-43d3-b025-12a2165abbd4 |
| SCIP notification number (France) | a3b1fc2c-b1a6-46fc-8087-92f476989424 |
| SCIP notification number (Germany) | 859c9642-b169-4446-bf38-0b832ea4dd48 |
| SCIP notification number (Hungary) | 55cdd4b8-9de5-4d68-b334-9e5955bb9889 |
| SCIP notification number (Italy) | 68f53ac5-7ffe-4e25-8e5f-e6c5bb2daf38 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a00d2e30-4bc7-45f1-b78f-515d5caa7d08 |
| SCIP notification number (Poland) | ab2b6b37-fe80-4f85-a529-c16141af2f05 |
| SCIP notification number (Romania) | 4827a12b-4478-43b0-bdf3-82345ced84b9 |
| SCIP notification number (Sweden) | 8f642e64-bcf3-47c6-8490-4f4cb0ea26a6 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-5094” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.