Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-8124
Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>, 294 Series, push-buttonOur field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> (item number 294-8124) ensures effortless el…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>, 294 Series, push-buttonOur field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> (item number 294-8124) ensures effortless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>. This product incorporates four conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP® and PUSH WIRE®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without the need for tools—all thanks to its pluggable design. Our tried-and-tested PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. Dimensions: (40 x 22.4 x 27.3) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 1.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings | Connection points |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings | Connection points / Connection points / Connection points |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings | Connection points |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings | Connection points / Connection points / Connection points |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 3
| Ratings | Linect® plug-in connection |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 61984 |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Ratings | Linect® plug-in connection / Linect® plug-in connection / Linect® plug-in connection |
| Ratings per | IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Connection data
| Total number of potentials | 4 |
|---|---|
| Number of connection types | 4 |
| PE function | Direct PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 4 |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 40 mm / 1.575 inches |
| Height | 22.4 mm / 0.882 inches |
| Height from the surface | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Technology | Linect |
|---|---|
| Marking | 1/L' 2/L ⏚ N |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.265 MJ |
| Weight | 13.2 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821098812 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 2af2cbfd-6bd2-4a03-a9e4-d097b469c0c6 |
| SCIP notification number (Belgium) | e82e37a6-f40a-4eeb-9ce7-194d73f9e7b7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 724f1491-14d7-47f3-a764-73ec53545390 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1761078d-c669-47e2-ad08-b030c7591a55 |
| SCIP notification number (Denmark) | 65bffc27-fc66-4a3d-bdd5-64b2b5c5cc0c |
| SCIP notification number (Finland) | b2e57ffb-50b0-42d7-a720-536ca1267594 |
| SCIP notification number (France) | c6c6dd05-9682-4b66-8277-d8b0219461f6 |
| SCIP notification number (Germany) | 9e4f0605-28c4-4371-ad7e-a9afada12be3 |
| SCIP notification number (Hungary) | ae1ab91d-a7c2-4b42-a3d4-a3642a94f16d |
| SCIP notification number (Italy) | 7b544ce3-6a6e-4b77-8d79-36c8b75c6059 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 226946cb-8778-4636-b0bc-270870c39775 |
| SCIP notification number (Poland) | aadf89c8-a7f9-4cb4-9ba2-ef9513945250 |
| SCIP notification number (Romania) | 9ac8d693-a66c-4c97-9bb5-a2842f7573f0 |
| SCIP notification number (Sweden) | 22c3a212-dfb0-40d5-8e53-71dea132ef99 |
Other
| Technology | Linect |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.