Fast delivery within 72 Hours
Wago 294-8115
Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>, 294 Series, Push-inEnjoy seamless electrical installations with field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> (item n…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>, 294 Series, Push-inEnjoy seamless electrical installations with field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> (item number 294-8115). Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup>. This product features four conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP® as well as PUSH WIRE®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be pushed in without the need for tools—all thanks to its pluggable design. Our reliable PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. The item’s dimensions are (50 x 22.4 x 27.3) mm (width x height x depth). Field-wiring terminal block with linect<sup>®</sup> is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on one side and for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side as well as conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² and from 0.5 mm² to 0.75 mm² depending on the conductor type.The contact surface is coated with tin.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings | Connection points |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 |
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings | Connection points / Connection points / Connection points |
| Ratings per | IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 / IEC/EN 60998-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings | Connection points |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Ratings | Connection points / Connection points / Connection points |
| Ratings per | IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 / IEC/EN 60998-2-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 3
| Ratings | Linect® plug-in connection |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 61984 |
| Rated voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Ratings | Linect® plug-in connection / Linect® plug-in connection / Linect® plug-in connection |
| Ratings per | IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 / IEC/EN 61984 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| Number of connection types | 4 |
| PE function | Direct PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection type | External 1 |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 5 |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Internal 2 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Internal 3 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 1 mm² / 18 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Internal 4 |
|---|---|
| Connection technology | PUSH WIRE® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Push-in |
| Solid conductor | 0.5 … 0.75 mm² / 18 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
| Height | 22.4 mm / 0.882 inches |
| Height from the surface | 17 mm / 0.669 inches |
| Depth | 27.3 mm / 1.075 inches |
Mechanical data
| Technology | Linect |
|---|---|
| Marking | L3 L2 L1 ⏚ N |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.33 MJ |
| Weight | 16.4 g |
Environmental requirements
| Temperature stability | 120 °C |
|---|---|
| T marking | T85 |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 250 pcs |
| Packaging type | Foil |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4050821487050 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | d4618472-aadc-4393-84c3-202c7ef757be |
| SCIP notification number (Belgium) | 7354d92f-76fc-4c31-a693-8fae743c881c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2758008a-fcdb-4233-b782-4d414953c330 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | afdbcefc-d1af-4212-b862-7f4e9a7baf91 |
| SCIP notification number (Denmark) | 3c6f72fa-c4c4-40f3-888b-2fbc8bfbe5ba |
| SCIP notification number (Finland) | f2d90528-28e4-445f-8747-6cd94c8b982f |
| SCIP notification number (France) | caa08b53-68a0-4b32-b105-83c4890d25fa |
| SCIP notification number (Germany) | f8c835f0-2207-4b47-bb49-b81c03268a0d |
| SCIP notification number (Hungary) | 0da825fb-2315-4376-ac0d-59c8536a8424 |
| SCIP notification number (Italy) | 12482f81-2ed8-4981-8e7a-83e3c52c8536 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 87884cb7-e20b-4adf-b4c7-26e5ab5421f8 |
| SCIP notification number (Poland) | 99e590e6-dc44-4b76-9772-75548700cfa7 |
| SCIP notification number (Romania) | 4dbeae89-69ec-4a12-b97e-5b5b44175951 |
| SCIP notification number (Sweden) | d2e045ef-039f-4221-aa2d-e2ca001978cb |
Other
| Technology | Linect |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.