Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-708
Interface module; HD-Sub-D; Female connector; 62-pole; Triple-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; with shield connection; 2,50 mm² 289-708
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; HD-Sub-D; Female connector; 62-pole; Triple-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; with shield connection; 2,50 mm² 289-708
Specification
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 125 VAC/VDC |
|---|---|
| Nominal current | 1 A |
| Contact resistance (max.) | 15 mΩ |
| Specialty functions | with shield connection |
Safety and protection
| Rated voltage | 125 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Performance level | 3 / 50 mating cycles |
|---|---|
| Strain relief | UNC 4-40 stud bolt |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | HD D-sub female connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 62 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (triple-deck) |
|---|---|
| Pole number | 63 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 737 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 108 mm / 4.252 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62 mm / 2.441 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 1.147 MJ |
| Weight | 172.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 4 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454344290 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 1e5ce9b9-17d4-4377-8cf6-556ed80a5aec |
| SCIP notification number (Belgium) | 51b48a1e-8a40-4fb6-a632-c6d69e7a4f12 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2dbcee9d-9514-4aff-9be7-a5ff49288052 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f413615c-84c0-487a-bc12-4086eea9960c |
| SCIP notification number (Denmark) | 38233f9d-0a88-4738-a580-bf8dca358121 |
| SCIP notification number (Finland) | 2d0a8196-9ce1-497e-a360-f0f55bcab57a |
| SCIP notification number (France) | 3733b35e-e1b5-48c9-8a75-3e7d57e879af |
| SCIP notification number (Germany) | 4ec45943-1c79-412b-a404-731273f26624 |
| SCIP notification number (Hungary) | 8c534678-ebde-4f4e-ad2f-f96dfc02ef68 |
| SCIP notification number (Italy) | c2f4b9cc-940b-429e-9223-5099a71a842c |
| SCIP notification number (Netherlands) | 107ad28f-a080-4ef2-bfff-570c906d1901 |
| SCIP notification number (Poland) | 24f42d31-2901-45a7-9546-fac87f7756d1 |
| SCIP notification number (Romania) | 7ba319ff-4a62-460d-92cb-571007920212 |
| SCIP notification number (Sweden) | 71e04233-a4be-4af2-b787-18715e7b8328 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-708” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.