Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-197
Interface module; RJ-45; IDC technology; Cat. 6A; in mounting carrier; with shield connection 289-197
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; RJ-45; IDC technology; Cat. 6A; in mounting carrier; with shield connection 289-197
Specification
Electrical data
| Contact resistance (max.) | 5 mΩ |
|---|---|
| Specialty functions | with shield connection |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|
Connection data
| Mating cycles | 750 |
|---|---|
| Connection cable | Cat. 6A (min.) |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | RJ-45 (shielded) |
|---|---|
| Pole number 1 | 8 |
| Connection type | System |
Connection data - Connection 2
| Pole number | 8 |
|---|---|
| Connection type | System |
| Connection technology | IDC connection |
| Solid conductor | 0.4 … 0.65 mm² / 26 … 22 AWG |
| Stranded conductor | 0.4 … 0.65 mm² / 26/7 … 22/7 AWG |
| Strip length | 4.5 … 9.6 mm / 0.18 … 0.38 inches |
Physical data
| Width | 18 mm / 0.709 inches |
|---|---|
| Height | 90 mm / 3.543 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 59 mm / 2.323 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
| Mating cycles | 750 |
Material data
| Contact material (connector) | CuSn |
|---|---|
| Weight | 39 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -10 … +60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 95 % (non-condensing) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966083484 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-197” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.