Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-001
Mounting carrier, for screw mounting or DIN-rail mounting (via universal snap-on type mounting feet)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting carrier, for screw mounting or DIN-rail mounting (via universal snap-on type mounting feet)
Specification
Note
| Note | Mounting feet must be ordered separately! |
|---|
Physical data
| Width | 45.5 mm / 1.791 inches |
|---|---|
| Height | 65.5 mm / 2.579 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 23.5 mm / 0.925 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | gray |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332159548 |
| Customs tariff number | 85472000900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-18-27-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-18-27-02 |
| ETIM 9.0 | EC001031 |
| ETIM 10.0 | EC001031 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.