Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-896
Switching module; with momentary switch; Switching voltage: 250 VAC; Switching current: 6 A; gray 286-896
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Switching module; with momentary switch; Switching voltage: 250 VAC; Switching current: 6 A; gray 286-896
Specification
Electrical data
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Switching current (resistive) max. | 6 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC; 24 VDC |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 50 x 10³ switching operations |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 85 mm / 3.346 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|---|
| Housing design | Plug for carrier terminal blocks |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Fire load | 3.998 MJ |
| Weight | 19.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +40 °C |
|---|---|
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198190 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122216 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 12e159e8-e36d-4bbb-aac8-c7e25bdd4e02 |
| SCIP notification number (Belgium) | 0e8b90bc-8ed6-4d88-ba63-84957a6d9d75 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1eb79df3-fe07-4ad2-abff-4b9702bb786c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 0f184c69-f944-48a7-b42d-b1a957f4f568 |
| SCIP notification number (Denmark) | 062a5573-f62c-4ef3-b524-aa1eb0beb212 |
| SCIP notification number (Finland) | e89330db-5819-466f-a3db-66b51ee55474 |
| SCIP notification number (France) | fbce5556-225e-4107-bc38-5678cfe1bf38 |
| SCIP notification number (Germany) | 46483da3-10dc-4ada-a429-98e70575d97e |
| SCIP notification number (Hungary) | 0a43af5d-8e34-401e-b19e-c480c42644c1 |
| SCIP notification number (Italy) | 3aec3002-f1da-4dbe-a1ef-37aec170ea54 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 2c4355ed-83b0-4f66-83bd-b0cd64ec1d44 |
| SCIP notification number (Poland) | c7308a18-77f7-49ba-b3ea-08cd52e59edb |
| SCIP notification number (Romania) | d7505ffc-7b36-41a3-96a7-34d281daa67d |
| SCIP notification number (Sweden) | a369f8b6-d09c-4908-843e-cc144624d93f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-896” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.