Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-895
Switching module; with changeover rocker switch; Switching voltage: 250 VAC; Switching current: 6 A; gray 286-895
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Switching module; with changeover rocker switch; Switching voltage: 250 VAC; Switching current: 6 A; gray 286-895
Specification
Electrical data
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Switching current (resistive) max. | 6 A |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC; 24 VDC |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 50 x 10³ switching operations |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 85 mm / 3.346 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|---|
| Housing design | Plug for carrier terminal blocks |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Fire load | 3.996 MJ |
| Weight | 20.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +40 °C |
|---|---|
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454399801 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122216 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | ba2abf80-118a-4c45-baa6-03682860db9e |
| SCIP notification number (Belgium) | 5317ad19-2f21-4575-b952-6dad3d8fd713 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 948d6596-fdfb-4bb3-8c98-7e073f75efe1 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9b0385e4-445e-4f89-adb2-ad11d25daa55 |
| SCIP notification number (Denmark) | 7880d7a6-e367-41db-8893-2e3324afd6d2 |
| SCIP notification number (Finland) | 7d8b079f-78b3-40f7-a068-9364adf66a90 |
| SCIP notification number (France) | 327efcd4-37ab-4034-9cd8-5f615704608e |
| SCIP notification number (Germany) | 4e28d429-1e59-4a45-8c0b-5cc03900e93d |
| SCIP notification number (Hungary) | 6bf0369c-53ab-4f80-a079-4945463a1621 |
| SCIP notification number (Italy) | b795f7ba-8d61-4da3-925b-f6c501077b48 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 152aefcd-2369-49cc-a758-d9830a4e69b7 |
| SCIP notification number (Poland) | 18fc77c5-00cf-4d89-a9b6-01a2a5b50555 |
| SCIP notification number (Romania) | 9f340bfb-951e-49c4-b163-6a2fc2bf5747 |
| SCIP notification number (Sweden) | c694559c-24f5-4548-af7e-c0a3c4b85a76 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-895” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.