Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-380
Bistable relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Module width: 15 mm; gray 286-380
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Bistable relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 changeover contact; Limiting continuous current: 6 A; Module width: 15 mm; gray 286-380
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 51 mA |
| Functions | Set (closed 11-14 contacts): A2, Reset (closed 11-12 contacts): A1 |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 90/10 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 30 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Pull-in time (typ.) | 10 ms |
| Drop-out time (typ.) | 10 ms |
| Bounce time (typ.) | 6 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 10 x 10³ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.325 MJ |
| Weight | 30.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 75 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198008 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | e2b3ec28-6a39-466b-a13e-101932c80bb3 |
| SCIP notification number (Belgium) | c6bb65ca-6c2b-4a1a-b026-9cd9a7e06461 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 4577da70-f3e6-4b23-87eb-05415430973b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f3e40715-dfc1-412b-8162-80afb9d3baf2 |
| SCIP notification number (Denmark) | 099826cb-f54d-4676-a9eb-adcf4e2168c3 |
| SCIP notification number (Finland) | f6894602-5656-4fc2-b530-47afa6862403 |
| SCIP notification number (France) | 453bc606-2fe8-4ee2-8485-2240a7664784 |
| SCIP notification number (Germany) | c13bccd7-fb2b-44fd-93c0-fbbde2d4dbe8 |
| SCIP notification number (Hungary) | 1926ff97-606b-451d-9af8-bbd374232e8f |
| SCIP notification number (Italy) | cd1e4c7f-92d8-418f-8416-af1411abd031 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 62788101-5cdf-4e79-8e0f-b9c408a023be |
| SCIP notification number (Poland) | f328ad45-051c-40e5-9e94-5ebd1a7825f5 |
| SCIP notification number (Romania) | c75e1d7e-39c0-4174-8725-5b032cfef1fe |
| SCIP notification number (Sweden) | 3398e642-7628-41e4-8ad4-ca192cf90e5e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-380” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.