Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-102
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 2-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverC…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 2-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverCommoning via jumpers (859-402)
Specification
Electrical data
| Permissible power loss (max.) | 2 W |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 60664-1
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL 1059
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
Connection data
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Number of levels | 3 |
| Number of jumper slots | 2 |
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12.5 mm / 0.492 inches |
|---|---|
| Height | 110 mm / 4.331 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Flammability class per UL94 | V0 |
|---|---|
| Housing material | PC |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Fire load | 1.556 MJ |
| Weight | 63 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821561408 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-18-27-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-18-27-02 |
| ETIM 9.0 | EC001031 |
| ETIM 10.0 | EC001031 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | e1be5dae-46d9-4e93-bffa-40c1c490c325 |
| SCIP notification number (Belgium) | f09ce94f-02c5-4968-b8ec-a01645fe7085 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 3c9c4225-faba-4e9c-a796-4d07c8b65247 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6f98091b-90d7-4dfd-af77-0e17c97d9d9b |
| SCIP notification number (Denmark) | 7a8f464d-fe0b-4a7a-9797-bd6b3bae2983 |
| SCIP notification number (Finland) | 87221bfd-4b97-4639-8622-bf918110a86f |
| SCIP notification number (France) | 6a7dee2b-5bb4-4dac-83ac-ef24d9473318 |
| SCIP notification number (Germany) | 7a7b76f3-1c4e-479a-ac58-b35536c028ce |
| SCIP notification number (Hungary) | 2bd65953-1698-49e8-8017-39084f087f82 |
| SCIP notification number (Italy) | 3579be6e-e3ce-4ee8-bf42-98f8f2733f85 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0b27f6e0-3cfc-4b07-a7a9-2c1224162f9e |
| SCIP notification number (Poland) | a6054ed7-14d8-4e46-8340-5a59e7a481b2 |
| SCIP notification number (Romania) | 13fcc686-4988-4925-a287-6a5745e9bc50 |
| SCIP notification number (Sweden) | 844c31aa-0d51-4e00-a1b5-3a61f21b1d8e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2857-102” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.