Fast delivery within 72 Hours
Wago 2857-101
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 2-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverC…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:picoMAX® Female Connectors, with coding keys, 2-polePre-assembled unitFlexible conductor terminationCustomizable connection levelsVarious marking options availableSealable, transparent coverCommoning via jumpers (859-402)
Specification
Electrical data
| Permissible power loss (max.) | 2 W |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 60664-1
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL 1059
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
Connection data
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Number of levels | 2 |
| Number of jumper slots | 4 |
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.2 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12.5 mm / 0.492 inches |
|---|---|
| Height | 108 mm / 4.252 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 107 mm / 4.213 inches |
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Flammability class per UL94 | V0 |
|---|---|
| Housing material | PC |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Fire load | 1.509 MJ |
| Weight | 60 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821561392 |
| Customs tariff number | 85480090990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,308 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-18-27-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-18-27-02 |
| ETIM 9.0 | EC001031 |
| ETIM 10.0 | EC001031 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | c05202e7-d4de-48cb-8724-e15d153e0333 |
| SCIP notification number (Belgium) | 4631b4d1-0462-4e56-9a43-6eef783b4c84 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b86550b2-431b-49fb-a643-1cd0340ee704 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b6718a11-212f-4cdc-8a6b-d0c633f23e69 |
| SCIP notification number (Denmark) | 69f56c01-9914-4bbc-8414-b94ba4c186d3 |
| SCIP notification number (Finland) | f6ed5b90-9fdc-438a-852d-1de522accbb3 |
| SCIP notification number (France) | c49142d6-2ef9-4479-aeb3-7c4913fad48f |
| SCIP notification number (Germany) | 4b841f01-5fd4-430f-88d9-17698b9a57d1 |
| SCIP notification number (Hungary) | 07640279-1327-4e9d-bd64-a4ba5b59d8e6 |
| SCIP notification number (Italy) | d2dbc42c-2fd4-4054-9abe-5f92b9b8ad8f |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6d4253a0-7aaf-4cbf-8257-64b3e11b128e |
| SCIP notification number (Poland) | a3fa2fa3-a9a8-4433-88be-d6fd1e2a3dd7 |
| SCIP notification number (Romania) | 7636ca4c-c85c-433d-8bc3-a3c095d68579 |
| SCIP notification number (Sweden) | 3928b904-3974-46f7-afb4-3c7f380db1f9 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2857-101” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.