Fast delivery within 72 Hours
Wago 282-139
Disconnect terminal block, 282 Series, grayQuick and easy connections are guaranteed with this disconnect terminal block (item number 282-139). Conductors should only be connected to this disconnect t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Disconnect terminal block, 282 Series, grayQuick and easy connections are guaranteed with this disconnect terminal block (item number 282-139). Conductors should only be connected to this disconnect terminal block if their strip length is between 12 and 13 mm . Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our highly-rated and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. This disconnect terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Operation status indicator | 230 V |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.311 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 41 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 16 mm / 0.63 inches |
|---|---|
| Height | 87.5 mm / 3.445 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 38.5 mm / 1.516 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.65 MJ |
| Weight | 45 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 12 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454448509 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-26 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-26 |
| ETIM 9.0 | EC000902 |
| ETIM 10.0 | EC000902 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | eff037dc-62ad-40e3-b106-cc172fb54aef |
| SCIP notification number (Belgium) | c3eac3c3-240e-4df2-9a75-ac883afe5ba4 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 3d9b0ca7-f1f4-4151-a4b2-b32b85cb0527 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 45168392-7b32-4702-a506-224dbc650eea |
| SCIP notification number (Denmark) | be5111ad-5eb6-40a9-8fb5-a9bef96a34f7 |
| SCIP notification number (Finland) | e0354396-1eb8-4eb1-8ea8-07c37fc34019 |
| SCIP notification number (France) | e4fce981-123e-45b1-91e5-a5a765485869 |
| SCIP notification number (Germany) | 25e4a638-5b09-4970-962d-5d0cc921d590 |
| SCIP notification number (Hungary) | 185450dc-047b-4c65-807e-aaecd4774475 |
| SCIP notification number (Italy) | 8353d8c4-aa78-4145-b9e5-ddee1c12af1b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 7c892d24-ad57-429f-8456-532208351143 |
| SCIP notification number (Poland) | 9dfc706a-0049-4d32-b099-825b1e88da83 |
| SCIP notification number (Romania) | bb8ea7dc-ae1c-4058-a5a1-3ce7e42583a3 |
| SCIP notification number (Sweden) | e569a860-d3bb-457f-a70d-6c7805e8a30b |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.