Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-852
Fuse plug, 280 Series, grayOur fuse plug (item number 280-852) is designed for seamless electrical installations.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fuse plug, 280 Series, grayOur fuse plug (item number 280-852) is designed for seamless electrical installations.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 125 V |
|---|---|
| Rated current | 5 A |
| Operation status indicator | None |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Electrical ratings are given by the fuse. |
|---|
Electrical data - General information
| Fuse type | Miniature fuse; 500 mA FF |
|---|
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|
Mechanical data
| Marking level | without marking level |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.051 MJ |
| Weight | 2.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454196417 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121624 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-852” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.