Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-850/281-415
Fuse plug, 280 Series, grayThis fuse plug (item number 280-850/281-415) provides fault-free electrical installations.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fuse plug, 280 Series, grayThis fuse plug (item number 280-850/281-415) provides fault-free electrical installations.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 125 V |
|---|---|
| Rated current | 5 A |
| Operation status indicator | 15 … 30 V |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Electrical ratings are given by the fuse and blown fuse indication. |
|---|---|
| Rated current (note) | Leakage current in case of a blown fuse: LED 5 … 20 mA |
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | AC |
|---|---|
| Fuse type | Miniature fuse; 250 mA FF |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|
Mechanical data
| Marking level | without marking level |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.068 MJ |
| Weight | 2.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821514411 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121626 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 813829d2-03d5-4219-a935-dea822a7abee |
| SCIP notification number (Belgium) | 71e6927f-d9b7-4079-bce5-b12a6c4d9bb1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | ac62f059-f35b-4645-8e3d-271df8a67c98 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | dc4bf70c-6eb6-4b37-80b3-2798d76e82aa |
| SCIP notification number (Denmark) | 9c59b10d-0fb1-4708-b5aa-aa86db2a996a |
| SCIP notification number (Finland) | 49866b76-6492-4384-8883-faaf5837d1f4 |
| SCIP notification number (France) | a62a0ab1-8f0f-4cf1-b8a0-497586343bfb |
| SCIP notification number (Germany) | 7ddeef6a-aa62-453f-b5e9-fb006594fbc5 |
| SCIP notification number (Hungary) | 758dc9ef-7fb1-4085-89ef-ce9db425f74e |
| SCIP notification number (Italy) | 441d895d-c3f0-4b33-88fb-aa1fa26e702f |
| SCIP notification number (Netherlands) | 931ab888-48b5-46cb-bef1-d02fea3b1921 |
| SCIP notification number (Poland) | dde2241c-981e-4398-9105-6828544a113f |
| SCIP notification number (Romania) | 523d2ee4-a7c6-47d1-b0d1-15b7e23aa08a |
| SCIP notification number (Sweden) | 6dfc4ff9-806c-445b-b332-8195cda435a9 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-850/281-415” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.