Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-418
Test plug module; modular; suitable for all WAGO 280 and 780 Series rail-mounted terminal blocks with jumper slots in the current bar; gray 280-418
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Test plug module; modular; suitable for all WAGO 280 and 780 Series rail-mounted terminal blocks with jumper slots in the current bar; gray 280-418
Specification
Notes
| Safety Information | These test plugs are not suitable for Ex e applications. |
|---|
Electrical data - General information
| Test voltage | 400 V |
|---|---|
| Test current | 6 A |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Module width | 5 mm / 0.197 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.019 MJ |
| Weight | 1.8 g |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918276313 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002255 |
| ETIM 10.0 | EC002255 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-418” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.