Fast delivery within 72 Hours
Wago 2687-2144
Features:Signal output, optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in termination and t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Signal output, optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in termination and tool-free lever operationElectrically isolated output voltage (SELV/PELV) per EN 61010/UL 61010Marker slot (2789-1233, not included) for WAGO marking cards (WMB) and WAGO marking strips
Specification
Technical data - Input
| Phases | 1 |
|---|---|
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 1 x 100 … 240 VAC, 1 x AC 100 … 240 V |
| Input voltage range | 1 x 90 … 264 VAC |
| Nominal mains frequency range | 50 … 60 Hz; 0 Hz |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 0.8 A (230 VAC; nominal load); ≤ 1.5 A (100 VAC; nominal load) |
| Inrush current | ≤ 20 A (after 1 ms) |
| Power factor correction (PFC) | Active |
| Mains failure hold-up time | ≥ 20 ms (230 VAC) |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC (SELV) |
|---|---|
| Output voltage range | 23 … 28 VDC (adjustable) |
| Default setting | DC 24 V |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 5 A (24 VDC) |
| Nominal output power | 120 W |
| Deviation | ≤ 1 % |
| Residual ripple | ≤ 75 mV (peak-to-peak) |
| Overload behavior | Constant power up to 125 %; shutdown and automatic restart in the event of a short circuit |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | Optical status indication (overload), Optical status indication (DC OK), Digital signal output (DO) |
|---|
Technical data - Efficiency/power losses
| Power loss P<sub>l</sub> | ≤ 3 W (no load); ≤ 12 W (nominal load) |
|---|---|
| Efficiency (typ.) | 90 % |
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | T 3.15 A / 250 VAC |
|---|---|
| Backup fuse (recommended) | 16 A (for USA/Canada: 15 A) |
Safety and protection
| Isolation voltage (pri.-sec., AC) | 3,510 V |
|---|---|
| Isolation voltage (pri.-PE, AC) | 2,200 V |
| Isolation voltage (sec.-PE) | 0.5 kVDC |
| Isolation voltage (sec.-signal) | 0.5 kVDC |
| Protection class | I |
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Overvoltage category | III (≤ 2000 m a.s.l.); II (> 2000 m a.s.l.) |
| Pollution degree | 2 |
| Short-circuit-protected | Yes |
| Open-circuit-proof | Yes |
| Parallel operation | Yes |
| Series operation | Yes |
| MTBF | > 1,000,000 h (per IEC 61709) |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input/output/signaling |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2604 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 9 … 11 mm / 0.35 … 0.43 inches |
Physical data
| Width | 38 mm / 1.496 inches |
|---|---|
| Height | 130 mm / 5.118 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 130 mm / 5.118 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Weight | 620 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C (Device starts at -40 °C (type-tested)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
| Derating | −2.5 %/K, > 55 °C; −10 %/V, > 24 V |
| Climatic category | 3K3 (per EN 60721) |
| Operating altitude (max.) | 5000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61010-2-201, EN 61204-3, UL 61010-1, UL 61010-2-201, SEMI F47, UL 121201 (HazLoc) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966401080 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 88b095ec-76a2-44ba-bc4f-8af04d3aa869 |
| SCIP notification number (Belgium) | 1f36d4b5-c2bd-4fa4-9ba7-fab4560274ea |
| SCIP notification number (Bulgaria) | ece2741c-94c2-4643-8455-4af30ed67835 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | cd95343d-b393-43cf-80b0-cccb5257bbfd |
| SCIP notification number (Denmark) | 8de2a84b-c12a-4761-91dd-b119773534c8 |
| SCIP notification number (Finland) | 37dca7ef-68a8-4237-96ee-ffc69fca1b79 |
| SCIP notification number (France) | be625ff9-61f8-44cb-a1b4-9c91e7ab498f |
| SCIP notification number (Germany) | 0f1a79bc-42ce-497c-93aa-169b84dec80a |
| SCIP notification number (Hungary) | c75d9660-e9e0-4f6a-8094-a02f7eb002c5 |
| SCIP notification number (Italy) | 4058ebcb-e5d3-4e13-8a2c-bb034a513773 |
| SCIP notification number (Netherlands) | e09550f1-21a2-4612-b815-cd116bb56de2 |
| SCIP notification number (Poland) | 42928b5b-13e1-44dc-bfe4-9af43f5d13b6 |
| SCIP notification number (Romania) | 42dd0d9d-70ff-4898-aa20-05f92774b9fb |
| SCIP notification number (Sweden) | d048877f-4660-48fa-8533-a6cfed8010d2 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2687-2144” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.