Fast delivery within 72 Hours
Wago 2687-2143
Features:Optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in termination and tool-free lever…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Optical status indicationSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedConnection technology with push-in termination and tool-free lever operationElectrically isolated output voltage (SELV/PELV) per EN 61010/UL 61010Marker slot (Item No. 2789-1233, not included) for WAGO Marking Cards (WMB) and WAGO Marking Strips
Specification
Technical data - Input
| Phases | 1 |
|---|---|
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 1 x 100 … 240 VAC |
| Input voltage range | 1 x 90 … 264 VAC |
| Nominal mains frequency range | 50 … 60 Hz |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 0.5 A (230 VAC; nominal load); ≤ 1.1 A (100 VAC; nominal load) |
| Inrush current | ≤ 20 A (after 1 ms) |
| Power factor correction (PFC) | Passive |
| Mains failure hold-up time | ≥ 130 ms (230 VAC); ≥ 23 ms (110 VAC) |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC (SELV) |
|---|---|
| Output voltage range | 22 … 29 VDC (adjustable) |
| Default setting | DC 24 V |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 2.5 A (24 VDC) |
| Nominal output power | 60 W |
| Deviation | ≤ 1 % |
| Residual ripple | ≤ 20 mV (Peak-to-peak, at 230 VAC) |
| Overload behavior | Constant power up to 130 %; shutdown and automatic restart in the event of a short circuit |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | 1 x DC OK LED (green) |
|---|
Technical data - Efficiency/power losses
| Power loss P<sub>l</sub> | ≤ 0.1 W (no load); ≤ 6 W (nominal load) |
|---|---|
| Efficiency (typ.) | 90.5 % |
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | T 2 A / 250 VAC |
|---|---|
| Backup fuse (recommended) | 16 A (for USA/Canada: 15 A) |
Safety and protection
| Isolation voltage (pri.-sec., AC) | 3,510 V |
|---|---|
| Protection class | II |
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Resistance to reverse feed | ≤ 35 VDC |
| Overvoltage category | III (≤ 2000 m a.s.l.); II (> 2000 m a.s.l.) |
| Pollution degree | 2 |
| Short-circuit-protected | Yes |
| Open-circuit-proof | Yes |
| Parallel operation | Yes |
| Series operation | Yes |
| MTBF | > 1,100,000 h |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input/output |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 2604 Series |
| Solid conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 9 … 11 mm / 0.35 … 0.43 inches |
Physical data
| Width | 35 mm / 1.378 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 90 mm / 3.54 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Weight | 250 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C (Device starts at -40 °C (type-tested)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
| Derating | −1.5 %/K (> 55 °C) |
| Climatic category | 3K3 (per EN 60721) |
| Operating altitude (max.) | 5000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE; UKCA |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61010-2-201, EN 61204-3, UL 61010-1, UL 61010-2-201, SEMI F47, UL 121201 (HazLoc) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966480061 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | e017187f-9e94-48f1-87d8-dd2bb4c80249 |
| SCIP notification number (Belgium) | 48b90fd9-af9e-42fb-9817-40509f3746fc |
| SCIP notification number (Bulgaria) | be1e41b3-a542-4051-9b85-652f2f6d1a4d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 23e57abf-4f13-4729-8ee6-037120462b0b |
| SCIP notification number (Denmark) | ce5521f3-89fa-46ed-b119-44241bcbb9da |
| SCIP notification number (Finland) | af0ac358-7114-4f8c-8e4a-39cfc778c6d1 |
| SCIP notification number (France) | 7059bd10-bc24-4622-b9a7-52edb8b6ac4f |
| SCIP notification number (Germany) | 15c620d6-5799-4bbb-8261-2cd43fe6fae6 |
| SCIP notification number (Hungary) | f5d0f531-abaa-4b3f-aae9-38875074b6c5 |
| SCIP notification number (Italy) | fb3cb27a-d888-4690-83cc-95d6d15b4906 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a0188a42-c999-4daa-9d0d-92c37e10b6a3 |
| SCIP notification number (Poland) | 14ad6c5a-05de-4056-beeb-51cd36b95272 |
| SCIP notification number (Romania) | 596802ac-d363-4a11-95de-76252c1e49d6 |
| SCIP notification number (Sweden) | 4dc8b222-ea9a-4c84-82fa-83702da0254b |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2687-2143” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.