Fast delivery within 72 Hours
Wago 2624-3116
PCB terminal block, 2624 Series, operating toolThis PCB terminal block (item number 2624-3116) streamlines wire connections, making them both quick and easy. It offers the flexibility needed for diffe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2624 Series, operating toolThis PCB terminal block (item number 2624-3116) streamlines wire connections, making them both quick and easy. It offers the flexibility needed for different mounting types. Ensure that the strip lengths are between 10 and 12 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with Push-in CAGE CLAMP®, this connector outperforms the competition. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for any type of conductor. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The item’s dimensions are (71.5 x 20.3 x 15.4) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm².The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. THT is used to solder the PCB terminal block. Insert the conductor into the board at a 90° angle..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 26 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 26 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 5 A |
Connection data
| Clamping units | 16 |
|---|---|
| Total number of potentials | 16 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with twin ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
| Pole number | 16 |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 71.5 mm / 2.815 inches |
| Height | 20.3 mm / 0.799 inches |
| Height from the surface | 16.3 mm / 0.642 inches |
| Depth | 15.4 mm / 0.606 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.3 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Mounting type | Feed-through mounting |
|---|
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.329 MJ |
| Weight | 25.5 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 20 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966600780 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.