Fast delivery within 72 Hours
Wago 2624-3114
PCB terminal block, 2624 Series, Push-in CAGE CLAMP®Our PCB terminal block (item number 2624-3114) is the perfect way to connect conductors quickly and securely. It is ideal for custom installations w…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2624 Series, Push-in CAGE CLAMP®Our PCB terminal block (item number 2624-3114) is the perfect way to connect conductors quickly and securely. It is ideal for custom installations with different mounting types. Rated current and voltage are key factors to consider when choosing a PCB terminal block, as they indicate how the product can be used. This product has a rated voltage of 400 V and a rated current of 41 A, making it suitable for high-load applications. Strip lengths must be between 10 mm and 12 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Solid and fine-stranded conductors with ferrules can be pushed in without the need for tools—all thanks to its pluggable design. The dimensions are 71.5 x 20.3 x 15.4 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 6 mm². Up to fourteen potentials / fourteen poles can be connected to this terminal strip using fourteen clamping points on one level. The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the contacts are made of electrolytic copper (ECu), and the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation. The contact surface is coated with tin. An operating tool is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. These PCB terminal blocks are mounted using feed-through mounts.. Insert the conductor at a 90° angle.. The solder pins measure 0.8 x 1 mm in cross-section and 4 mm in length and are arranged over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 400 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 26 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 26 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 26 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 26 A / 5 A |
Connection data
| Clamping units | 14 |
|---|---|
| Total number of potentials | 14 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with twin ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
| Pole number | 14 |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 71.5 mm / 2.815 inches |
| Height | 20.3 mm / 0.799 inches |
| Height from the surface | 16.3 mm / 0.642 inches |
| Depth | 15.4 mm / 0.606 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.3 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Mounting type | Feed-through mounting |
|---|
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.289 MJ |
| Weight | 22.3 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 35 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143657341 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.