Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-452/331-004
PCB terminal block, 235 Series, blackThis PCB terminal block (item number 235-452/331-004) is designed to connect conductors quickly and easily. You can count on tried and tested safety with these PCB…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, blackThis PCB terminal block (item number 235-452/331-004) is designed to connect conductors quickly and easily. You can count on tried and tested safety with these PCB terminal blocks, perfect for a wide variety of applications when designing your devices. Our PCB terminal block is rated for 320 V and is designed to handle a rated current of up to 10 A. Ensure that the strip lengths are between 9 mm and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our reliable PUSH WIRE® connection offers the fastest method for clamping conductors. It utilizes the conductor’s stiffness to overcome the clamping spring’s contact force. The item’s dimensions are 11.5 x 12.8 x 12.5 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 0.75 mm². Up to two potentials / two poles can be connected to this terminal strip using four clamping points on one level. The black housing is made of polyamide (PA66) for insulation, the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). Tin is used for coating the contact surfaces. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted at a 0° angle.. The solder pins, which are 0.8 x 0.4 mm in cross-section and 3.6 mm long, are laid out over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.25 … 0.75 mm² / 24 … 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 0.34 mm² |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 2 |
Physical data
| Pin spacing | 5/5.08 mm / 0.197/0.2 inches |
|---|---|
| Width | 11.5 mm / 0.453 inches |
| Height | 12.8 mm / 0.504 inches |
| Height from the surface | 9.2 mm / 0.362 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.4 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | Over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.029 MJ |
| Weight | 1.6 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 420 (105) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055144064711 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.