Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-401/333-000
PCB terminal block, 235 Series, with 5 mm pin spacingThis PCB terminal block (item number 235-401/333-000) is designed for quick and easy connections. It is perfect for custom installations with diffe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, with 5 mm pin spacingThis PCB terminal block (item number 235-401/333-000) is designed for quick and easy connections. It is perfect for custom installations with different mounting types. Strip lengths must be between 9 and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with PUSH WIRE®, this connector delivers reliable performance. Our PUSH WIRE® connection is the simple and reliable method for connecting solid conductors. The item’s dimensions are (6.5 x 12.8 x 12.5) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 0°..
Specification
Notes
| Variants: | Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V / 250 V / 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 24 A / 24 A / 24 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 1 |
Physical data
| Pin spacing | 5/5.08 mm / 0.197/0.2 inches |
|---|---|
| Width | 6.5 mm / 0.256 inches |
| Height | 12.8 mm / 0.504 inches |
| Height from the surface | 9.2 mm / 0.362 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.4 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | within the terminal block (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.011 MJ |
| Weight | 0.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 800 (100) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4044918830041 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.