Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-401/332-000
PCB terminal block, 235 Series, grayThis PCB terminal block (item number 235-401/332-000) is designed to connect conductors quickly and easily. It offers the flexibility needed for different mounting…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, grayThis PCB terminal block (item number 235-401/332-000) is designed to connect conductors quickly and easily. It offers the flexibility needed for different mounting types. Our PCB terminal block is rated for 250 V and is designed for use with a rated current of up to 17.5 A. It can therefore be used in high-load applications. Strip lengths must be between 9 mm and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, boasting a key feature: both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be directly inserted without the need for tools or any preparation, such as crimping the ferrule. Dimensions: 6.5 x 19.1 x 12.5 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 1.5 mm². It has one level. The single potential can connect one pole using one clamping point The contacts are made of electrolytic copper (ECu), the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, and the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi). The contact surface is coated with tin. A push-button is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at a 0° angle.. The solder pins, which are 0.4 x 0.8 mm in cross-section and 3.6 mm long, are laid out within the terminal block (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 17.5 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V / 250 V / 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 17.5 A / 17.5 A / 17.5 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 15 A |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.75 … 1.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Fine-stranded conductor 0.25 … 0.5 mm² (I max. 2 A)Fine-stranded conductor 0.75 … 1.5 mm² (I max. 6 A) |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 1 |
Physical data
| Pin spacing | 5/5.08 mm / 0.197/0.2 inches |
|---|---|
| Width | 6.5 mm / 0.256 inches |
| Height | 19.1 mm / 0.752 inches |
| Height from the surface | 15.5 mm / 0.61 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.4 x 0.8 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | within the terminal block (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.014 MJ |
| Weight | 0.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 800 (100) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4044918830027 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.