Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-112
PCB terminal block, 235 Series, push-buttonOur PCB terminal block (item number 235-112) makes connecting wires quick and easy. It is perfect for custom installations with different mounting types. Rat…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, push-buttonOur PCB terminal block (item number 235-112) makes connecting wires quick and easy. It is perfect for custom installations with different mounting types. Rated current and voltage are key factors to consider when selecting a PCB terminal block, as they indicate possible applications and uses. This product has a rated voltage of 320 V and a rated current of 17.5 A, making it suitable for high-load applications. Conductors can only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 9 mm and 10 mm. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, offering a key advantage: both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be directly inserted without the need for tools or any preparation, such as crimping the ferrule. The item’s dimensions are 47.22 x 19.1 x 12.5 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1.5 mm². It has one level. You can connect twelve potentials / twelve poles using the twelve clamping points. The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the contacts are made of electrolytic copper (ECu), and the orange housing is made of polyamide (PA66) for insulation. Tin is used for coating the contact surfaces. A push-button is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. Insert the conductor into the board at a 0° angle.. The solder pins measure 0.4 x 0.8 mm in cross-section and 3.6 mm in length and are laid out over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 200 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 17.5 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 200 V / 320 V / 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 17.5 A / 17.5 A / 17.5 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 12 |
|---|---|
| Total number of potentials | 12 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.75 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Fine-stranded conductor 0.75 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG (I max. 4 A) |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 12 |
Physical data
| Pin spacing | 3.81 mm / 0.15 inches |
|---|---|
| Width | 47.22 mm / 1.859 inches |
| Height | 19.1 mm / 0.752 inches |
| Height from the surface | 15.5 mm / 0.61 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.4 x 0.8 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.124 MJ |
| Weight | 7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4044918829007 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.