Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-110
PCB terminal block, 235 Series, with 3.81 mm pin spacingOur PCB terminal block (item number 235-110) makes connecting wires quick and easy. It is perfect for custom installations with different mounti…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, with 3.81 mm pin spacingOur PCB terminal block (item number 235-110) makes connecting wires quick and easy. It is perfect for custom installations with different mounting types. This PCB terminal block has a rated voltage of 320 V and can handle currents up to 17.5 A, making it ideal for high-load applications. Ensure that the strip lengths are between 9 mm and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for any type of conductor. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The dimensions are 39.6 x 19.1 x 12.5 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1.5 mm². It features one level and ten clamping points for connecting ten potentials / 10 poles. The orange housing is made of polyamide (PA66) for insulation, the contacts are made of electrolytic copper (ECu), and the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi). The contact surface is coated with tin. A push-button is used to operate this PCB terminal block. THT is used to assemble the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted at an angle of 0°.. The solder pins are organized over the entire terminal strip (in-line). They are 0.4 x 0.8 mm cross-section and 3.6 mm in length. Each potential has two solder pins.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 200 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 17.5 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 200 V / 320 V / 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 17.5 A / 17.5 A / 17.5 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 10 |
|---|---|
| Total number of potentials | 10 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.75 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Fine-stranded conductor 0.75 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG (I max. 4 A) |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 10 |
Physical data
| Pin spacing | 3.81 mm / 0.15 inches |
|---|---|
| Width | 39.6 mm / 1.559 inches |
| Height | 19.1 mm / 0.752 inches |
| Height from the surface | 15.5 mm / 0.61 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.4 x 0.8 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.103 MJ |
| Weight | 6 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 120 (30) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4044918828888 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.